Jeszcze nie tak dawno prym w segmencie dostawców usług o charakterze kredytowym wiodły niepodzielnie tradycyjne banki, które liderowały zarówno jeśli chodzi o statystykę dotyczącą liczby udzielanych klientom dużych kredytów od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż, jak również w odniesieniu do najniższych, kilkusetzłotowych pożyczek przeznaczanych głównie na najpilniejsze wydatki, stosowanych doraźnie jako tymczasowe wsparcie domowego budżetu. Rozwój alternatywnych kanałów kontaktu z klientem takich jak przede wszystkim Internet stał się motorem napędowym przyczyniającym się do ewolucji rynku kredytowego i zdecydowanego wzrostu konkurencji, głównie w segmencie najniższych, a zarazem najpopularniejszych pożyczek. Obok tradycyjnych banków na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej firm, podmiotów finansowych, centrali kredytowych chcących wyjść z ofertą do masowego klienta. Ich zdecydowane działanie, elastyczność, kreatywność, atrakcyjna oferta produktowa oraz szybkość i prostota obsługi sprawiły, iż w bardzo krótkim czasie zyskały one niezwykłą popularność wśród klientów dostrzegających w ofertach tych podmiotów wszystko to czego dotychczas brakowało im w ofertach banków.

Sektor szybkich pożyczek pozabankowych z biegiem czasu stawał się coraz obszerniejszy, coraz atrakcyjniejszy a zarazem wyróżniający się ciągłym wzrostem jeśli chodzi o poziom konkurencyjności. Kolejne firmy widząc popyt ze strony klientów na podobną usługę coraz chętniej wchodziły na rynek urozmaicając go przy okazji nową, konkurencyjną ofertą. W ten sposób alternatywni dostawcy usług kredytowych bardzo szybko stali się realną konkurencją dla tradycyjnych banków wypierając ich powoli z sektora niewielkich pożyczek za sprawą własnych, bardzo atrakcyjnych i przede wszystkim o wiele łatwiej dostępnych produktów. Dziś większość klientów potrzebujących niewielkiej pożyczki sięgającej kilkuset złotych wybiera właśnie instytucje pozabankowe. To rozwiązanie jest o wiele efektywniejsze jeśli chodzi o całość procedur związanych z uzyskaniem omawianej pożyczki. W tradycyjnym banku trzeba jak wiadomo swoje odstać, przejść szczegółowe weryfikacje i jeszcze czekać na uzyskanie gotówki. W sektorze pozabankowym pożyczkę można z kolei wziąć przez Internet, szybko, sprawnie i w pełni bezpiecznie. Gotówkę otrzymujemy przelewem na własny rachunek bankowy już w ciągu kilkunastu minut. Do finalizacji wszystkich procedur nie musimy nawet ruszać się z domu, wszystko bowiem można załatwić całkowicie online korzystając jedynie z dostępu do Internetu i wypełniając elektroniczny formularz na stronie internetowej pożyczkodawcy.

W tradycyjnym banku o podobnych udogodnieniach możemy jedynie pomarzyć i sytuacja ta nieprędko się zmieni. Banki generalnie dosyć opornie reagują na nowinki technologiczne, dlatego w tym względzie ciągle będą o kilka kroków za dynamicznie się rozwijającymi, coraz liczniejszymi podmiotami pozabankowymi, które charakteryzują się większą mobilnością oraz zdecydowanie szybciej reagują na zmiany preferencji klientów, dzięki czemu szybciej mogą dopasować oferty do ich oczekiwań.