Tradycjonaliści oczywiście mówią, że wszystkie te aplikacje, udziwnienia i nowe funkcje w zupełności są zbędne. Telefon ma dzwonić. No może i tak. Ale tradycjonalistów jak widać aż tak wielu nie jest. I zdaje się, że nawet oni wysyłają życzenia za pomocą smsów i fotki do znajomych z wakacji. Telefon wbrew złośliwym komentarzom niektórych dzwoni nadal. A że teraz robi znacznie więcej, to już inna sprawa. Można się porwać chyba na tezę, że komórka w naszym świecie ma nie tyle służyć do kontaktu i komunikowanie się, co ma po prostu ułatwiać życie.

I funkcję tą oczywiście spełnia. Aplikacje na telefony przeznaczone dla firm są z pewnością niezastąpione przy pracy dla milionów ludzi. Tę pracę po prostu usprawniają. Rozkład jazdy komunikacji miejskiej czy pociągów w jakiejś chwili przydadzą się niemal każdemu. Programy typu Niezbędnik w podróży pozwalają zlokalizować hotele, restauracje, punkty usługowe, kina, kawiarnie czy dyskoteki. Ułatwiają poruszanie się po nowym mieście, oszczędzają czas i cierpliwość. Już nie trzeba biegać z mapą i zastanawiać się gdzie w miejscu w którym stoimy jest północ. Podpowiadają także, co warto zobaczyć, gdzie iść. Pomagają po prostu ciekawie zorganizować czas, nie poświęcając przy tym długich godzin na poszukiwanie potrzebnych nam informacji. Aplikacje na telefony to także różnego rodzaju przeglądarki internetowe. Jak wiadomo Internet jest niezastąpionym źródłem wiedzy. Aby właściwie działał w naszym telefonie potrzebujemy przeglądarki, która ułatwi nam poruszanie się po tym natłoku informacji.

Taka, która będzie poręczna, a jej obsługa będzie łatwa i szybka. Wiadomo bowiem, że przy korzystaniu z sieci za pomocą telefonu liczy się przede wszystkim czas. Każdy chce szybko znaleźć potrzebną mu w danej chwili informację. Popularne aplikacje na telefon to także programy satelitarne, które pozwalają nam określić nasze położenie. Popularna jest też aplikacja za pomocą której można połączyć się ze swoim profilem w znanym komunikatorze gadu gadu.