Nie jest już żadną tajemnicą, że dla większości ludzi zwyczajny telefon jest już po prostu nudny. Teraz komórka nie służy tylko do kontaktowania się, ale jest także narzędziem, które ma w codziennym życiu pomagać, ułatwiać je i zastąpić wiele innych przedmiotów. Mało kto przecież nosi teraz przy sobie zwykły notatnik z adresami czy choćby kalendarz. Ma to wszystko przecież w jednym miejscu, czyli w swoim telefonie. Aby przemienić swój telefon w prawdziwe centrum rozrywki potrzebne są do niego różnorodne aplikacje na telefony.


Aplikacje takie często są oferowane przez operatorów telefonii komórkowej do ściągnięcia za darmo z ich oficjalnych stron internetowych. Cała masa dzwonków różnego rodzaju. Niektóre śmieszne, zaskakujące, inne kontrowersyjne. Albo fragmenty ulubionych piosenek. Każdy może wybrać sobie coś, co mu się spodoba. A gdy szybko się nudzi, może zmieniać do woli. Za pomocą różnorodnych tapet, motywów, wygaszaczy ekranu może dopasować wyświetlacz telefonu do swoich upodobań i indywidualnego gustu. Barwne motylki, widoczki ze wszystkich stron świata, zwierzęta, kwiaty, znane piosenkarki. Wymieniać można byłoby bez końca. Kolejne aplikacje na telefony to oczywiście gry. Żeby zbudować zamek i przejść kilkanaście plansz nie potrzebny już jest komputer i mnóstwo wolnego czasu. Teraz z powodzeniem w ciekawe gry można grać w swoim własnym telefonie. Partia pokera w poczekalni u dentysty czy układanie puzli w autobusie nie stanowi żadnego problemu. A ta dostępność w każdej chwili z pewnością podnosi atrakcyjność gier na telefon. Popularną aplikacją na telefon są także programy do obsługi poczty email czy chat w telefonie.

Niemal każdy z nas musi przecież czasem gdzieś na coś czekać i nie ma pojęcia, co zrobić z tym czasem. Aplikacje na telefony można podzielić wstępnie na biznesowe, służące rozrywce, dla podróżnych itp. Oczywiście przed zainstalowaniem wybranej aplikacji zawsze trzeba sprawdzić czy nasz telefon ją obsługuje i czy u nas będzie po prostu działać.