Każdy posiadacz samochodu powinien zdawać sobie sprawę jak ważne są coroczne przeglądy w stacji kontroli pojazdów. Nie powinniśmy traktować tego jako przykrego obowiązku i kolejnej straty pieniędzy, bo w końcu od tego zależy nasze bezpieczeństwo, a nawet życie. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio wcześnie o stan techniczny Naszego pojazdu, może się okazać, że będzie potrzebna auto naprawa. Jak wiadomo nie są to małe koszty.

Będąc laikiem w tej dziedzinie można zostać oszukanym przez mechanika, który będzie chciał Nas naciągnąć na jak największa sumę pieniędzy, w końcu każdy potrzebuje zarobić, ale niekoniecznie uczciwie. Zdarza się, że usterka nie zostanie wykryta przez mechanika, np. źle działający hamulec ręczny. Jak wiadomo jest niezbędny podczas postoju, bądź ruszania pod górkę. Jeżeli nie zauważymy w porę, że coś jest z nim nie tak Nasz samochód może nie przejść przeglądu technicznego wpisywanego do dowodu rejestracyjnego. Bowiem diagnostyka samochodów obejmuje właśnie między innymi sprawdzenie działania hamulca ręcznego, a także sprawdza się światła i ilość wydzielanych spalin. Podczas takiej rutynowej kontroli może się np. okazać, że zbyt duża ilość wydzielanych spalin jest spowodowana brakiem katalizatora. Jest to część, na której można zarobić, dlatego często są one wycinane przed sprzedażą samochodu nowemu właścicielowi. Taka osoba często zaślepiona wyglądem zewnętrznym samochodu i paplaniną sprzedawcy kupuje taki pojazd, bez sprawdzenia, czy wszystko w nim działa. Gdy już jest po transakcji okazuje się, że coś jest nie tak, coś stuka, puka, źle się prowadzi, a zwrócić i odzyskać pieniądze to nie lada wyzwanie, praktycznie nie możliwe.

fusca-386526_640

Koniec końców okazuje się, że będzie Nam potrzebny warsztat samochodowy. Dużo osób, szczególnie młodych kupując samochód wydaje na niego wszystkie swoje oszczędności, a taka wizyta w warsztacie kosztuje i może się okazać, że samochód będzie stał przed blokiem, bo nie stać Nas na jego naprawę. Dlatego warto się zastanowić czy będzie Nas stać na utrzymanie zakupionego pojazdu i jego ewentualne naprawy. Dodatkowo trzeba zadbać o opony, które należny wymieniać na zimę i na lato, bowiem każda opona reaguje zupełnie inaczej na temperaturę i ma inną przyczepność , a także dostosowana jest do różnej prędkości. Jeżdżąc w zimie na oponach letnich stwarzamy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla innych uczestników drogi. Letnie opony nie mają tak dużej przyczepności i na pewno zareagują gorzej podczas poślizgu na oblodzonej jezdni, co może się skończyć w najgorszym razie wypadkiem i śmiercią. O ile doświadczony kierowca w takiej sytuacji być może wyjdzie poślizgu, tak młody posiadacz prawa jazdy już niekoniecznie.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie ogumienie. W zimie warto także pomyśleć o szybach, które nieodpowiednio oczyszczone mogą stwarzać zagrożenie. Dlatego wybierając się gdziekolwiek samochodem wyjdźmy parę minut wcześniej i oczyśćmy go .Takie dbanie o szyby powinno się też praktykować w zimie, ponieważ nie tylko śnieg czy lód zmniejsza widoczność, ale też np. błoto.

 

źródło: http://akropolnaprawy.pl/