Blackjack jest jedną z najpopularniejszych gier karcianych na świecie. Gra się w nią często w kasynach, jako grę hazardową. Grając w blackjacka gracz stara się wygrać z krupierem uzyskując sumę punktów kart równą dwadzieścia jeden, lub sumę jak najbardziej zbliżoną. Suma ta jednak nigdy nie może przekroczyć dwudziestu jeden punktów. Najogólniej mówiąc ta gra to po prostu kasynowa wersja gry w oczko, która również jest popularna w wielu krajach. Najwyższym możliwym ustawieniem jest as i dziesiątka lub też as i figura, za którą gracz odstał aż sto pięćdziesiąt procent zakładu. Im mniej kart ma aktualnie gracz tym lepiej dla niego.

Zawsze podczas gry używa się kilku talii kart, gdzie w każdej musi być pięćdziesiąt dwie sztuki. Kart od dwójki do dziewiątki włącznie mają wartość punktową równą swojej liczbie, czyli np. dwójka kier ma dwa punkty itd. Król, dama, walet oraz dziesiątka mają równo po dziesięć punktów każda. As może mieć również dobrze wartość punktów równa jeden lub dziesięć a to, która się liczy zależy od gracza i od tego, co mu aktualnie lepiej pasuje. Zawsze w blackjacka gra się przeciwko krupierowi oraz stawia się swoje żetony na specjalnym do tego stole. Dostają oni po dwie karty jednak tylko jedna karta krupiera może być odsłonięta, a natomiast obie karty gracza muszą być odsłonięte. Gracz w takiej sytuacji musi postanowić o swoim następnym ruchu. Ma kilka opcji do wyboru. Może on postanowić o dobraniu kart lub też nie. Jest też możliwość podbicia stawki, co jest jednak możliwe tylko przy dwóch pierwszych kartach a gracz po tym ruchu dostanie tylko jedną.

Jeśli dany gracz ma dwie karty takiej mej wartości, czyli, np. dwie piątki o wtedy może je rozdzielić. Natomiast, jeśli odkryta karta krupiera jest asem to jest szansa na ubezpieczenie. Jeśli podczas dalszej gry gracz uzbiera więcej niż dwadzieścia jeden punktów to przegrywa, a krupier zabiera jego żetony. Podczas gdy gracz ma dwadzieścia jeden to krupier pokazuje karty i może zdecydować czy dobrać czy też nie.