Imię dla dziecka to bardzo ważny wybór. Często rodzice godzinami wertują różnego rodzaju słowniki, aby wybrać najlepsze imię. Najlepsze, czyli ładne ale jednocześnie niezbyt pretensjonalne i dziwaczne. Tak, wybór imienia może spędzić sen z oczu rodzicom. A jakie są dzieje imion w Polsce? Kiedy to czy inno imię było najpopularniejsze?

Imię słowiańskie czy chrześcijańskie?

Co ciekawe, zanim Polska przyjęła chrześcijaństwo, używano trochę innych imion niż obecnie. Wiele bowiem imion współcześnie używanych ma właśnie pochodzenie chrześcijańskie. Wiele imion używanych dawniej zniknęło zupełnie bez śladu. Było to imiona typowo słowiańskie. Były to takie imiona jak Borzysław albo Mieszko lub Siemomysł. Z kolei wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa nastąpił odwrót od imion rodzimych. Popularność zyskała za przykład Agnieszka jako imię pochodzenia greckiego, Łucja jako imię pochodzenia łacińskiego, czy Tomasz z pochodzenie hebrajskim. Do Polski przywędrowały też takie imiona germańskie jak Konrad, Matylda czy Robert. W owych czasach często było tak, że dziecko posiadało imię słowiańskie, a oprócz niego miało również imię chrześcijańskie nadane na chrzcie. Imiona chrześcijańskie pochodziły często z Biblii, na przykład ze Starego Testamentu (Ewa, Dawid), jak i z Nowego Testamentu (Piotr, Jakub i Jan).

Powrót imion słowiańskich

Co ciekawe, ważną datą w dziejach imion polskim był rok 1563, kiedy to biskupi katoliccy zabronili nadawania imion nie pochodzących od świętych. Z kolei w wieku siedemnastym i osiemnastym pojawiły się nowe imiona świętych, takie jak Ksawery czy Teresa. Z kolei wraz z przyjściem oświecenia pojawiły się w imiona świeckie, zapożyczone z literatury, takie jak Malwina, Oskar, Delfina, Grażyna, Danuta, Ligia czy Telimena. Z kolei w XIX wieku ponownie zaczęto interesować się słowiańskimi imionami. Wróciły takie stare imiona jak Lechosław czy Wieńczysław.