Capoeira jest stylem, którego poszczególne elementy często zostają wykorzystywane w tańcu narodowym Brazylii. Styl ten powstał w odległych czasach, kiedy do Brazylii byli sprowadzani niewolnicy z Afryki. Pierwotnie była to sztuka walki, a nie taniec. Ciekawostką jest to, że rząd w pewnym momencie zakazał uprawiania tego sportu w obawie o bezpieczeństwo obywateli. Dopiero w latach 30 dwudziestego wieku, capoeira ponownie wróciła do łask, ludzie zaczęli odkrywać jej wspaniałe cechy, a nawet zaczęto jej nauczać w poważnych akademiach i uniwersytetach.

Obecnie jest jednym z najpopularniejszych sportów w Brazylii zaraz obok piłki nożnej. Jest też bardzo chętnie wybieraną formą aktywnego spędzania czasu i doskonalenia swojej kondycji fizycznej. Wpływa pozytywnie na elastyczność ciała, zwinność, wytrzymałość i umiejętność utrzymania równowagi, jest też wspaniałym sposobem na to, aby nauczyć gracza kontaktu z innymi osobami, dialogu i umiejętności pracy w zespole.

Łączy w sobie taniec, grę i zabawę oraz jest dziedzictwem narodowym Brazylii. Jej pasjonaci uczą się także języka portugalskiego, gry na bębnach, tradycyjnych piosenek i klaskania.