Centrale klimatyzacyjne montowane są w jedną całość z podzespołów i elementów na miejscu przeznaczenia, wymagają najczęściej osobnego pomieszczenia i sieci przewodów rozprowadzających powietrze do pomieszczeń. Z kolei klimatyzatory są urządzeniami wykonywanymi w całości w fabryce i zawierają we wspólnej obudowie wszystkie elementy do uzdatniania powietrza, z automatyką i wentylatorem włącznie. Klimatyzatory charakteryzują się na ogół mniejszym niż centrale strumieniem objętości powietrza, mniejszą mocą chłodniczą, bardzo zwartą budową, a co za tym idzie małymi gabarytami. Ich istotną zaletą jest brak konieczności budowy instalacji klimatyzacyjnej czy wyodrębniania pomieszczenia na centralę klimatyzacyjną. Nadają się więc idealnie do klimatyzacji pomieszczeń w budynkach istniejących, w których najczęściej nie ma możliwości umieszczenia dodatkowych instalacji wewnętrznych. Spisują się również doskonale przy obsłudze pomieszczeń o zróżnicowanych obciążeniach cieplnych czy różnych wymaganych parametrach powietrza.
Duża liczba klimatyzatorów dostępnych w chwili obecnej na rynku, estetyka wykonania oraz różnorodność konstrukcji klimatyzatorów i wentylatorów stwarzają praktycznie nieograniczone możliwości wkomponowania tych urządzeń w dowolne pomieszczenia. Mają one najczęściej możliwość płynnej lub skokowej regulacji wydajności nawiewanego powietrza, jego temperatury i wilgotności.

Centrale klimatyzacyjne, klimatyzatory, wentylatory czy urządzenia chłodnicze można kupić w wielu miejscach, zarówno offline jak i online. Radzimy jednak zwracać uwagę na renomę sprzedawcy i wybrać sprawdzoną firmę taką jak na przykład Strefa Klimatu z Ksawerowa koło Łodzi. Ich strona www to strefaklimatu.com.pl.