Jak zatem dostrzegamy, depozyty bankowe są niesłychanie różne, toteż każdy może znaleźć dla siebie ten najatrakcyjniejszy. Należy natomiast pamiętać, że pomimo zaręczenia im bezpieczeństwa przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania w razie plajty banków, nieodzownym jest też akuratne zaznajomienie konkretnych ofert i wyselekcjonowanie spośród nich tej, która jest doskonała.

Puentując, zanim rozpoczniemy współdziałanie z jakimkolwiek obiektem bankowym, zweryfikujmy, czy ma on porządną opinię wśród konsumentów, czy posiada wielki wachlarz ofert i czy posiadają one najlepsze pozycje w zestawieniach internetowych, czy jest weń uskuteczniane fachowe doradztwo, czy jego witryna www jest przejrzysta i czy możemy za jej pomocą otwierać depozyty, oraz zasadniczo, czy obcujemy z faktycznym ekspertem, dla którego dobro konsumenta to koronny cel.

Co nazywamy depozytem bankowym? A no taką inwestycję, która bazuje na zdeponowaniu danego funduszu bankowi, za co ten wypłaci odsetki, zależne od postanowień umowy. Najpopularniejszym zeń są zaś konta bankowe, będące zapisem dotychczasowego stanu należności pomiędzy konsumentem i ośrodkiem bankowym, w ramach których finanse są gromadzone, ale w pełni dyspozycyjne, co pozwala na wykonywanie rozliczeń i innych działań pieniężnych. Do ich typów kwalifikujemy z kolei konta osobiste, jakie wykorzystuje się do dokonywania codziennych rozliczeń, rachunki pomocnicze, które mają pokrewne zeń zadanie, ale pozwalają na uskutecznienie tego w bankach ich nieprowadzących, konta oszczędnościowe, które charakteryzują się większym procentem, ale które wykorzystuje się do oszczędzania, a nie do wyżej nadmienionych, konta walutowe, które umożliwiają odkładanie funduszu w walucie zagranicznej, i ogrom pozostałych jak przykładowe rachunki kredytowe.

Wyjątkowym rodzajem depozytu są zaś lokaty bankowe, na które środki pieniężne się przeznacza, ale te ulegają zamrożeniu i możemy je wyłożyć nie szybciej niż po wytypowanym najpierw czasie, wraz z odsetkami oczywiście. Tak jak w sytuacji rachunków bankowych, dzielą się one na parę rodzajów, pośród których można wypisać lokaty denominowane, czyli prowadzone w walucie obcej, lokaty negocjowane, czyli zezwalające na pertraktowanie z bankiem o stopy oprocentowania i inne elementy w umowie, lokaty progresywne, w których wartość oprocentowania przyrasta razem z mijaniem czasu, lokaty terminowe, czyli otwierane na dany czas, lokaty rentierskie, w których odsetki są z miejsca wypłacane, a nie odkładane, lokaty strukturyzowane, czyli posiadające właściwości funduszy inwestycyjnych, a ponadto krocie innych.