Depozyty bankowe rozróżniamy na dwa typy, do których kwalifikują się depozyty a’vista oraz depozyty na termin. Tymi pierwszymi tytułuje się kapitał transakcyjny, który jest magazynowany na koncie standardowym oraz wspierającym, nad którym właściciel ma totalną kontrolę, i który znamionuje się niską stopą procentową. Jeśli chodzi z kolei o te drugie, są nimi środki niestosowane do aktywności codziennej, jakie na jakiś czas bankom się powierza, a te trudnią się ich powiększaniem w oparciu o wyższe, niźli w przypadku tych pierwszych, oprocentowanie. Jak prosto się zatem zorientować, do pierwszej grupy kwalifikują się między innymi konta osobiste, a do drugiej lokaty bankowe.

Bez względu na to jednak, czy jesteśmy zaciekawieni kontami, lokatami czy czymkolwiek innym, nieustająco występuje niebezpieczeństwo krachu banku, ale na szczęście nie ma tutaj takowej niepewności jak na giełdach, bo działa specjalistyczna sieć ochronna, za co odpowiada BFG, czyli instytucja stworzona w roku 1994, w ramach której banki pozyskują konieczną pomoc. Jak to jest tymczasem realne, że lokaty terminowe i cały ogrom innych depozytów jest bezpieczny? A no tak, że BFG jest opłacany przy użyciu rocznych opłat, świadczonych przez owe banki, za sprawą przychodów z pożyczek, przy użyciu darowizn z budżetu państwa, i ogólnie za przyczyną ogromu podobnych źródeł, więc reasumując, jeśli ciekawią nas choćby konta bankowe i zaczynamy współpracę z uznanym ośrodkiem bankowym, nie ma mowy o ryzyku kompletnej straty naszych zasobów.

Nie jest niemniej tak, iż każda propozycja w naszym państwie cechuje się bezpieczeństwem, a wprost przeciwnie, pomijając, czy ciekawią nas konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne, czy cokolwiek innego, za każdym razem powinniśmy dokładnie ocenić renomę konkretnego banku, opłacalność jego ofert, i ogólnie to, na co szablonowy konsument uwagę musi zwrócić. Aby sobie to przedsięwzięcie zaś ułatwić, starczy że zerkniemy do sieci internetowej, która jest wielką skarbnicą wiedzy w tej materii, bo trzeba tylko wejść na właściwe serwisy i zarejestrować się na fora dyskusyjne, a w krótkim czasie zdobędziemy wiadomości, które pomogą nam wybrać najbardziej interesującą propozycję, i to nie wyłącznie jeśli mówimy o depozytach bankowych, ale także gdy piszemy o całym łańcuchu metod inwestycyjnych. Zresztą, te ostatnie również cechują się nieprzeciętną renomą, toż i im naprawdę warto poświęcić dodatkową ilość czasu, tym więcej że właściwie każdy z nas chciałby zdobyć nieco grosza w sprawdzony sposób, czyż nie?