Programy do PIT jest to wynik komputeryzacji Urzędu Skarbowego. Dzięki temu możemy zyskać wielką wygodę, szybkość i łatwość wypełnianego formularza.

Zastanawiamy się jednak co takiego znajduje się w programie, że jest on w stanie załatwić za nas część rzeczy i potrafi wybrać odpowiedni dla nas formularz oraz załączniki.

Bierze się to z tego, że na samym początku program pyta Cię o podstawowe informacje na podstawie których później zdecyduje jaki druk jest dla ciebie przeznaczony. Pyta głownie o źródło zarobionych dochodów, a kiedy ustali który formularz jest dla Ciebie sprawdza czy rozliczasz się indywidualnie czy wspólnie z małżonkiem, jeśli tylko jest to możliwe podczas używania wybranego formularza. W taki sam sposób wybiera dla Ciebie załączniki, sprawdzając czy spełniasz warunki, a następnie, na przykład, jeśli chodzi o ulgę prorodzinną większość informacji wypełnia samodzielnie, ty musisz wpisać jedynie liczbę dzieci na utrzymaniu.

Program dzięki krótkiej formie zapoznania się z podatnikiem ustala wszystkie najważniejsze szczegóły, a kiedy wybierze już odpowiedni dla ciebie PIT musisz wpisać swoje dane, wszystkie odpowiedzi, których już udzieliłeś zostają samoistnie umieszczone w formularzu, oraz zostaje Ci wpisanie wysokości zarobków. Program następnie wszystko sam oblicza, więc tak na prawdę nie masz zbyt wiele do zrobienia, następnie pomaga Ci wypełnić załączniki, jeśli sam nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ nie ma wystarczających informacji na ten temat.

Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni jak wypełnić daną rubrykę, pomimo, że i tak nie musimy wiele robić podczas takiej formy rozliczenia podatkowego program do PIT posiada instrukcję, która dokładnie lecz w krótki i zrozumiały sposób tłumaczy co należy w nią wpisać.

Całość jest bardzo łatwa. Nie wiele rzeczy musimy podczas wypełniania zrobić, bo jest to zaledwie odpowiedzenie na kilka prostych pytań, wpisanie swoich danych i zarobków, a całą resztą zajmuje się program. Dodatkowo na koniec możemy sprawdzić poprawność wypełnionego PIT i upewnić się czy jest wszystko prawidłowo wpisane.

Tak wypełniony PIT możemy wysłać prosto do Urzędu Skarbowego przez Internet w kilka chwil i nie wychodząc z domu, a ponadto nie musimy się martwic o jego bezpieczeństwo, ponieważ nikt niepowołany nie będzie miał dostępu do naszych danych oraz oczywiście są one kodowane.