Europejska stolica kultury, czyli Budapeszt. Piękne i przyjazne miasto, którego nie może odpuścić żaden turysta. Idealna do zwiedzania na każdą porę roku. Wycieczka do Budapesztu może okazać się przygodą życia. Miasto posiada piękną historię i wiele miejsc do zwiedzania. Gdybyśmy chcieli poznać je całe, prawdopodobnie nie wystarczyłoby nam życia. Warto zatem wiedzieć, co najbardziej opłaca się zobaczyć w Budapeszcie? Oto krótka lista, która pomoże ci umieścić na swojej liście miejsc do zwiedzenia, kilka dodatkowych atrakcji.


1) Góra Gellerta
Wielkie wzgórze, znajdujące się w centrum miasta. Na samej jego górze znajduje się cytadela Habsburgów i Pomnik Wolności – wzniesiony niegdyś dla Armii Czerwonej. Ze wzgórza mamy ciekawy widok na całą panoramę Budapesztu oraz Dunaj. Całe wzgórze charakteryzuje się niestromymi zboczami i łagodną trasą, więc jest idealne na spacery. Wiele osób nie dostrzega w nim całego piękna i po prostu omija to miejsce. Jednak jeśli będziesz chciał zaznać odrobiny spokoju, a zarazem zobaczyć coś pięknego, nie możesz zrezygnować z Góry Gellerta.

gora gellerta

2) Zamek w Budzie
Zamek z czasów XIII wieku. Znajduje się nad Starym Miastem Budy. Mieszczą się w nim dzieła sztuki węgierskiej, różne archeologiczne znaleziska, przepiękne i wzniosłe komnaty pałacowe.

Zdjęcie z duze-podroze.pl

3) Most Szechynyi
Zbudowany w XIX wieku i stanowi jedną z kluczowych budowli w Budapeszcie, ponieważ jest pierwszym połączeniem między Budą i Pesztem. Jest symbolem postepu technologicznego. Zaraz przy nim stoją cztery wielkie posągi: lwy, które symbolicznie strzegą wybitnego osiągnięcia architektury.

budapest-646403_1280
Jak widać oświetlony nocą przepiękny most, zapiera dech w piersiach.

4) Parlament – tuż nad brzegiem Dunaju w Budapeszcie rozciąga się najważniejszy i najbardziej znany budynek tego miasta, ale i stolicy Węgier: parlament. Wnętrze jest dostępne do zwiedzania, jednakże w czasie obrad, jest to surowo zabronione.

wycieczka do budapesztu

5) Plac Świętej Trójcy
Jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez podróżujących. Znajdują się tutaj kolumna morowa, która upamiętnia epidemię dżumy, przepiękny kościół świętego Macieja, którego oryginalna architektura zachwyca swoim blaskiem. Na samym placu znajduje się także wiele restauracji, barów, okolicznych parków. Można się tutaj doskonale odprężyć.

Miejsc, którym warto poświęcić uwagę w Budapeszcie jest od groma. Warto wybrać się na wycieczkę do Budapesztu na własną rękę. Wtedy bardziej uda nam się docenić piękno i wielokulturowość tego miasta. Pamiętajcie jednak! Zabierzcie ze sobą przewodnik i mały słowniczek polsko-węgierski.