Przemyślenia

Co warto zwiedzić w Krakowie?

Nie da się chyba ukryć, że Kraków jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów, miast w Polsce, a być może nawet w całej Europie. Pokazuje to nie tylko naprawdę przeogromna liczba odwiedzających gród nad Wisłą ludzi z różnych stron świata stary, ale także ilość zabytkowych miejsc wpisanych na listy międzynarodowych organizacji zajmujących się tego typu obiektami. Na krakowskiej starówce właściwie każdy budynek jest wartościowy ze względu na swoją historię czy architekturę, natomiast liczba kościołów w granicach plant może łatwo przyprawić każdego o zawrót głowy. Także poza Starym miastem nietrudno o jest napotkać prawdziwe architektoniczne perły oraz interesujące dzielnice o długiej historii.

Niezwykle trudno byłoby zwiedzić to wszystko w niecały dzień. Do zwiedzania Krakowa oraz interesujących i zabytkowych miejsc jakie nam on oferuje trzeba by było przeznaczyć o wiele więcej czasu lub aby go zaoszczędzić w znacznym stopniu skorzystać z usług firm jak krakow-zwiedzanie.pl. Które jednak miejsca szczególnie trzeba polecić tym, którzy zwyczajnie nie maja dość czasu na wędrowanie przez tydzień po w tym znakomitym mieście?

carriage-89149_640
Dorożki na płycie rynku głównego w Krakowie.

Niewątpliwie dobrze jest zacząć spacer po Krakowie od wizyty na rynku Starego Miasta. Być może nie każdy wie, ale jest on podobno największym tego typu placem na terenie całej Europy. Bezpośrednio przy nim znajduje się także bardzo duża liczba atrakcyjnych turystycznie budynków, jak choćby kojarzone przez wszystkich ludzi znających choć trochę Kraków Sukiennice czy też ogromnych rozmiarów Kościół Mariacki. Ze szczytu jego wieży w określonych porach dnia grany jest na trąbce hejnał mariacki. Legenda głosi, że wieki temu trębacz, grając hejnał i ostrzegając miejscową ludność o zbliżającym się zagrożeniu ze strony hordy Tatarów, w pewnym momencie został śmiertelnie ugodzony strzałą jednego z nich. Z tego powodu do dzisiaj odgrywający hejnał człowiek, przerywa go w określonym momencie.
Jeżeli chodzi o rynek to można zobaczyć na nim również wysoką wieżę ratuszową, która jako jedyny element przetrwał po zburzeniu siedziby władz miasta podczas jednego z ataków. Natomiast wokół placu można ujrzeć znakomicie odnowione piękne i wysokie kamienice.
Kierując się następnie ruchliwą ulicą Grodzką, po lewej stronie możemy podziwiać najstarszy kościół Krakowa, mijamy również liczne restauracje i sklepy w równie pięknych co na rynku, zabytkowych kamieniczkach. Przewodnicy po Krakowie bardzo często prowadzą tędy wszystkich turystów na Wawel. Zamek ten do dzisiaj imponuje swoimi gabarytami oraz architekturą. Koniecznie trzeba odwiedzić dziedziniec i wejść do ogrodów w obrębie murów. Stoi tam kaplica Zygmuntowska, w podziemiach której znajdziemy liczne groby panujących dawniej w Polsce króli. Na Wawelu kilka lat temu pochowany został również tragicznie zmarły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydent Lech Kaczyński.
Warto następnie skierować się na wschód, o odwiedzić dzielnicę Kazimierz, która kiedyś była zupełnie osobnym miastem. Okolica ta jest znana głównie z racji tego, że funkcjonowała tam prężnie działająca dzielnica żydowska. Dzisiaj to miejsce jest bardzo popularnym punktem wycieczek z racji swego klimatu i wielu interesujących restauracji oraz sklepików.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)