Konsolidacja kredytów to ciekawa metoda nade wszystko na pozbycie się nieregularnej spłaty rat. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że kredytobiorca, który w danym czasie opłaca wiele zobowiązań, ma okazję zaciągnięcia takiego kredytu, w ramach którego będzie regulował wszystkie zadłużenia. Taki produkt pożyczkowy został wymyślony w pierwszym rzędzie dla osób, które mają duże kłopoty z regularnymi spłatami zobowiązań finansowych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wykaraskać się ze spirali kredytowej i pozwolić wrócić płynność domowemu budżetowi. Więcej znajdziesz tutaj.

W ramach pożyczki konsolidacyjnej klienci mogą liczyć nade wszystko na dłuższy okres spłaty. W ten sposób miesięczne raty poprzednich pożyczek będą zmienione w jedną spójną ratę, która jest mniejsza, niż suma rat poprzednich. Przy niższej racie oraz wydłużonym czasie uregulowania zobowiązania, dłużnicy mają więc większe szanse na regularną spłatę zobowiązania. W momencie konsolidacji jedna rata oddawana jest do konkretnego banku, w jakim otwarty został kredyt konsolidacyjny. Kredytobiorca nie frapuje się już regulowaniem poprzednich zobowiązań, ponieważ to bank po uzyskaniu raty zajmuje się wpłacaniem należytej części pożyczki dla odpowiedniej instytucji. Ciężar uregulowania poprzednich pożyczek jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakowoż konsolidacja kredytów to naprawdę ciekawa metoda ze względu na koszty? Okazuje się, że nie do końca. Wydłużony czas spłaty powoduje naliczeniem większych odsetek, które wędrują do banku. W ostatecznym rozrachunku kredytobiorcy spłacający kredyt konsolidacyjny ponoszą raczej większe koszta. Oprócz tego istnieje wiele dodatkowych kruczków, na które w momencie konsolidacji warto zwrócić uwagę. W pierwszym rzędzie jest to prowizja, która do najmniejszych nie należy. Dodatkowo bank może zechcieć od pożyczkobiorcy kolejne zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia.

Decydując się więc na konsolidację kredytów trzeba policzyć wszelkie powiązane z tym koszta. Być może dodatkowe opłaty powiązane z kolejnym zadłużeniem będą niższe, niż konsolidacja. Należy poza tym sprawdzić ranking pożyczek konsolidacyjnych przed zorientowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.

Wybór oferty w tej sytuacji jest najistotniejszy. Należy przejrzeć strony finansowe i wyszukać porównanie najlepszych kredytów. Na jego bazie możemy natrafić na korzystne oferty konsolidacji kredytów. Dobrze jest także spojrzeć na warunki umowy oraz wszelkiego rodzaju prowizje. Mając takie wiadomości możemy być pewni, że wybrany przez nas kredyt jest najkorzystniejszy.