Pozycjonowanie stron internetowych to jedno z wielu narzędzi marketingu internetowego, w którego skład wchodzi właśnie między innymi pozycjonowanie, tworzenie i wdrażanie stron www oraz tak zwany marketing szeptany. Jak już wspomnieliśmy jednym z narzędzi jest pozycjonowanie stron, które to dla każdego przedsiębiorcy reklamującego się również w sieci jest bardzo ważne. Od tego bowiem zależy jego pozycja w sieci oraz popularność wśród internautów, czyli potencjalnych klientów jego przedsiębiorstwa handlowego, produkcyjnego bądź usługowego.

Im wyżej bowiem znajduje się dana strona www w sieci, tym lepsze wyniki w sprzedaży osiąga właściciel firmy oraz pozycjonowanej strony. Samo założenie strony internetowej ma niewielkie znaczenie w sieci, bowiem taka wizytówka jest znana i widoczna tylko dla nas, a my przecież chcemy zaistnieć w sieci, w globalnej społeczności, jaką tworzy cały Internet. Dlatego właśnie tak ważne jest pozycjonowanie, skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, aby nasza popularność, a przy tym również poziom sprzedaży oferowanych dóbr i usług wciąż rosła.

Jak już wspomnieliśmy pozycjonowanie stron jest tylko jednym z wielu narzędzi reklamy internetowej, na którą składają się również takie składniki jak marketing szeptany, projektowanie i tworzenie stron internetowych, układanie odpowiednich treści, zachwalanie produktów poprzez uczestniczenie w dyskusjach na forach tematycznych oraz wstawianie linków na inne strony internetowe. Jeżeli przedsiębiorca poczyni wszystkie skuteczne kroki, aby wypromować swoją stronę internetową, z pewnością jego sprzedaż oraz ilość klientów wyraźnie wzrośnie. A to z kolei zaowocuje zwiększonymi zyskami i rozwojem firmy.