Faktem jest to, że kobiety szybciej uzależniają się od alkoholu. Poza tym, jak przyznają lekarze, alkohol wyniszcza kobiecy organizm dwa razy szybciej niż organizm męski. Kobiece zdrowienie wygląda też na trudniejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć o specyfice kobiecego uzależnienia?

Przeciwko stereotypom

Przede wszystkim warto złamać stereotyp, że pijąca kobieta to wcale nie żona alkoholika pochodząca z nizin społecznych, niewykształcona, bezrobotna i z gromadką nieplanowanych dzieci, czyli jednym słowem patologia. Z drugiej strony nie można też uważać, że współczesna alkoholiczka jest wyłącznie osobą po studiach, ogarniętą mieszkanką wielkiego miasta.

Od naleweczki do puszki z piwem

Naukowcy jednak zgodnie przyznają, że uzależnienie kobiet od alkoholu jest po części skutkiem wyemancypowania się kobiet. Bo o ile dawniej kobieta zasmakowała co najwyżej raz na jakiś czas babcinej naleweczki, o tyle dzisiaj coraz częściej spotyka się w towarzystwie z piwem.

Singielki alkoholiczkami?

Jakie kobiety spożywają najwięcej alkoholu? Dane pokazują, że są to mieszkanki miast od 50 do 500 tyś ludności. Alkoholiczkami są także często mieszkanki dużych miast powyżej 500 tyś mieszkańców w wieku od 20 do 40 lat. Są to zazwyczaj wyemancypowane wykształcone singielki zarabiające duże pieniądze i robiące karierę, a awansujące i pojące na równi z płcią męską.

I jak tu odmówić picia?

Pojawia się pytanie, dlaczego po alkohol sięgają kobiety, które osiągnęły życiowy sukces, mają świetną pracę, awansują i zarabiają dużo pieniędzy? Powodem jest na przykład praca. Na przykład właścicielki firm często chodzą na spotkania biznesowe, na których jest alkohol. Trudno na takim spotkaniu odmówić wina, bo to może negatywnie wpłynąć na efektywność spotkania. Jeśli właścicielka firmy ma kilka takich spotkań w ciągu dnia to może się po prostu upić. Jeśli takie lunche, popołudnia lub wieczory biznesowe zdarzają się często, łatwo może dojść do uzależnienia.

Spotkania integracyjne

Inne z kolei kobiety starają się dotrzymać równego kroku mężczyznom, na przykład na imprezie integracyjnej pijąc tyle samo co mężczyźni. Jednak prawda jest taka, że alkohol na kobiety działa inaczej i panie łatwiej się uzależniają.

Odreagowują na stres

Kolejnym powodem picia przez kobiety sukcesu jest picie towarzyskie. Panie, które chcą odnieść sukces w pracy, które są awansować i po prostu są zbyt ambitne, sięgają po alkohol po to, aby się odstresować. Często sięgają po wino wieczorami, aby odreagować stresujący dzień. Myślą wtedy sobie, co to takiego jeden lub dwa kieliszki, a niebawem z dwóch kieliszków robi się cała butelka. Często taka kobieta oszukuje się co do ilości alkoholu, który wypiła. Najlepszym wyjściem jest wówczas prowadzenie dziennika picia i zapisywanie zarówno ilości puszek, butelek, kieliszków, jak i procentów. Często piwo wydaje nam się mało procentowe, ale prawda jest taka, że kilka puszek piwa może się równać butelce wina.

 

Pomoc w opracowaniu: https://terapiakobiet.pl