tablet9Coraz popularniejsze na rynku tablety są kupowane przez coraz większą liczbę osób. Jak podają różne badania coraz mniej sprzedaje się komputerów stacjonarnych. Może to wynikać z właśnie powstającej ery POST-PC, gdzie użytkownicy korzystający ze sprzętu w dosyć bierny sposób mają do wyboru tablety, smartfony, a w ostateczności przenośne i wygodne laptopy.

Era komputerów stacjonarnych powoli odchodzi do lamusa, a osobami, które zostają przy tego typu sprzęcie są głównie miłośnicy najnowszych gier komputerowych oczekujących najmocniejszych parametrów sprzętowych oraz osoby, które do pracy potrzebują specjalnego oprogramowania np. inżynierzy, graficy czy projektanci.

Obecne różnice sprzętowe pomiędzy np. laptopami i tabletami powoli są zacierane. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku gorszych tabletów i np. smartfonów  Te ostatnie niekiedy dzieli tylko mniejsze ekran od swojego poprzednika.

Tablet – zamiast czy oprócz laptopa

Dla niektórych osób posiadanie tabletu jest wystarczające do pełnego korzystania np. z możliwości Internetu i multimediów, dla innych to jedynie dodatkowe urządzenie i do sprawnego działania potrzebują również dobrego komputera stacjonarnego lub tabletu.

Pomimo tych wszystkich różnic i tak widać spadającą popularność stacjonarnych komputerów. Producenci tzw. pecetów dwoją się i troją, aby spróbować na nowo przyciągnąć do siebie klientów lub stworzyć nową potrzebę, którą są w stanie zaspokoić.

Producenci procesorów do komputerów próbują wchodzić na rynki mobilne. Podobnie jest z innymi podzespołami, które dzięki miniaturyzacji mogą być coraz częściej montowane w mniejszych urządzeniach.

Sprzęt taki jak smartfony, czy mniejsze tablety już teraz posiadają nieraz kilka gigabajów pamięci ram. Nie dziwi też dedykowana karta graficzna, która jest montowana w tabletach.

Co przyniesie przyszłość?

Obecnie oprócz zmniejszających się różnic w podzespołach również inne elementy ulegają unifikacji. Przykładowo producenci laptopów instalują dotykowe ekranu podobne do tych z tabletów, a tablety są wyposażane w dodatkowe klawiatury zewnętrznego do łatwego wprowadzania danych.

Powstają również urządzenia łączone, które posiadają w sobie możliwości tabletów, laptopów a nawet smartfonów. Przykładem firmy, która zaprezentowała takie rozwiązanie jest Asus.