Artykuły

Duże, małe? Z tkaniną naturalną, czy syntetyczną? Wybieramy rolety

Niezależnie od tego, czy twoje okno może pochwalić się szprosami, czy też nie, czas na wybór odpowiednich rolet wewnętrznych. Pytanie tylko, jakimi kryteriami się kierować i które z nich są naprawdę godne uwagi. O tym w dzisiejszym materiale.

Odpowiadamy na pytania o rolety do domu

rolety w domu mieszkalnym

Lisa Pinehill na licencji Creative Commons 2.0 [źródło: Flickr.com]

Pyta: Michał O.

[…] razem z żoną rozważamy zakup rolet dom łazienki. Problem w tym, że nie mamy w niej żadnej wentylacji mechanicznej, a to znaczy tylko tyle, że wilgoć potrafi utrzymywać się we wnętrzu przez dłuższy czas. Jakie rolety dadzą sobie z tym radę? Czy potrzebujemy jakiejś specjalnej przesłony, czy nie?

Drogi Michale, w łazienkach zalecamy stosowanie rolet z przesłonami syntetycznymi, np. z poliestru, które doskonale radzą sobie z długotrwałą ekspozycją na wilgoć. Sam mechanizm nie powinien być tutaj przeszkodą, więc czy zdecydujecie się na typową roletę wolnowiszącą, czy rzymską albo austriacką, to bez większego znaczenia.

Gdybyście mieli problem z dostępnością do tego typu rolet, zawsze możecie zdecydować się na pewien kompromis – żaluzje aluminiowe.

Pyta: Michalina W.

[…] przypadło mi zadanie udekorowania okien w naszej altanie. Razem ze znajomymi spędzamy w niej sporo czasu na wspólnym grillu, a jako, że noce są już chłodne, pomyśleliśmy nad montażem rolet wolnowiszących. Co polecacie?

Jeśli naprawdę potrzebujecie przesłon okiennych w altanie, to tylko rolety zewnętrzne z aluminium. Zwykłe rolety wewnętrzne nie mogą być wystawione na bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wiatr itd. A nawet jeśli zrobicie to wbrew zaleceniom producenta, nikt nie uzna wam gwarancji, to bardziej niż pewne. Z kolei sama roleta ulegnie trwałemu zniszczeniu w ciągu kilku dni, najdalej tygodnia.

Gdybyście jednak spytali nas o zdanie, to zrezygnowalibyśmy z rolet jako takich w ogóle. Altana ma zbyt wysoką wilgotność i nawet rolety wewnętrzne mogą z czasem dać za wygraną (roleta zewnętrzna jest zaprojektowana w taki sposób, aby była odporna na działanie wiatru i wody na zewnątrz, a zakładamy, że altana jest otwarta przez cały rok, więc wilgoć przedostająca się do mechanizmu od wewnątrz, także może doprowadzić do trwałych uszkodzeń).

Pyta: Adrian N.

[…] nasza kuchnia jest urządzona w stylu retro – trochę przypomina styl rustykalny. Dużo drewna, ciepłe światło, kolorowe obrusy; słowem, bardzo kameralnie. W oknach mamy szprosy i zastanawiamy się, w jaki sposób zagospodarować przestrzeń okienna. Które rolety będą pasowały do naszego wnętrza?

Jeśli okna ze szprosami, to polecamy wam przede wszystkim rolety austriackie albo rzymskie. Co prawda żadna z tych przesłon nie zagwarantuje 100-procentowego zaciemnienia wnętrza i ochrony przed wysoką temperaturą, ale z efektu wizualnego będziecie naprawdę mile zaskoczeni.

Powinieneś przeczytać też:

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 9.0/10 (1 głos )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (z 1 głos)
Duże, małe? Z tkaniną naturalną, czy syntetyczną? Wybieramy rolety, 9.0 out of 10 based on 1 rating