Niezależnie od tego, czy twoje okno może pochwalić się szprosami, czy też nie, czas na wybór odpowiednich rolet wewnętrznych. Pytanie tylko, jakimi kryteriami się kierować i które z nich są naprawdę godne uwagi. O tym w dzisiejszym materiale.

Odpowiadamy na pytania o rolety do domu

rolety w domu mieszkalnym

Lisa Pinehill na licencji Creative Commons 2.0 [źródło: Flickr.com]

Pyta: Michał O.

[…] razem z żoną rozważamy zakup rolet dom łazienki. Problem w tym, że nie mamy w niej żadnej wentylacji mechanicznej, a to znaczy tylko tyle, że wilgoć potrafi utrzymywać się we wnętrzu przez dłuższy czas. Jakie rolety dadzą sobie z tym radę? Czy potrzebujemy jakiejś specjalnej przesłony, czy nie?

Drogi Michale, w łazienkach zalecamy stosowanie rolet z przesłonami syntetycznymi, np. z poliestru, które doskonale radzą sobie z długotrwałą ekspozycją na wilgoć. Sam mechanizm nie powinien być tutaj przeszkodą, więc czy zdecydujecie się na typową roletę wolnowiszącą, czy rzymską albo austriacką, to bez większego znaczenia.

Gdybyście mieli problem z dostępnością do tego typu rolet, zawsze możecie zdecydować się na pewien kompromis – żaluzje aluminiowe.

Pyta: Michalina W.

[…] przypadło mi zadanie udekorowania okien w naszej altanie. Razem ze znajomymi spędzamy w niej sporo czasu na wspólnym grillu, a jako, że noce są już chłodne, pomyśleliśmy nad montażem rolet wolnowiszących. Co polecacie?

Jeśli naprawdę potrzebujecie przesłon okiennych w altanie, to tylko rolety zewnętrzne z aluminium. Zwykłe rolety wewnętrzne nie mogą być wystawione na bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi takimi jak deszcz, wiatr itd. A nawet jeśli zrobicie to wbrew zaleceniom producenta, nikt nie uzna wam gwarancji, to bardziej niż pewne. Z kolei sama roleta ulegnie trwałemu zniszczeniu w ciągu kilku dni, najdalej tygodnia.

Gdybyście jednak spytali nas o zdanie, to zrezygnowalibyśmy z rolet jako takich w ogóle. Altana ma zbyt wysoką wilgotność i nawet rolety wewnętrzne mogą z czasem dać za wygraną (roleta zewnętrzna jest zaprojektowana w taki sposób, aby była odporna na działanie wiatru i wody na zewnątrz, a zakładamy, że altana jest otwarta przez cały rok, więc wilgoć przedostająca się do mechanizmu od wewnątrz, także może doprowadzić do trwałych uszkodzeń).

Pyta: Adrian N.

[…] nasza kuchnia jest urządzona w stylu retro – trochę przypomina styl rustykalny. Dużo drewna, ciepłe światło, kolorowe obrusy; słowem, bardzo kameralnie. W oknach mamy szprosy i zastanawiamy się, w jaki sposób zagospodarować przestrzeń okienna. Które rolety będą pasowały do naszego wnętrza?

Jeśli okna ze szprosami, to polecamy wam przede wszystkim rolety austriackie albo rzymskie. Co prawda żadna z tych przesłon nie zagwarantuje 100-procentowego zaciemnienia wnętrza i ochrony przed wysoką temperaturą, ale z efektu wizualnego będziecie naprawdę mile zaskoczeni.

Powinieneś przeczytać też: