W zależności od miejsca, w którym przebywamy, możemy spotkać się z różnymi rodzajem wentylacji, która będzie tam zainstalowana. Wentylacja i sposób, w jaki jest ona zainstalowana będzie różnić się w zależności od wymogów otoczenia, w którym została ona założona. Inny rodzaj wentylacji spotkamy w samolocie, inny w samochodzie, a jeszcze inny w restauracji, do której udamy się na obiad. Wiąże się to ze specyficznymi wymogami otoczenia, w którym zainstalowana będzie wentylacja.

Wentylacja w pomieszczeniach mieszkalnych

Wentylacja w pomieszczeniach mieszkalnych służyć ma usunięciu z pokoi nieprzyjemnych zapachów, takich jak dym papierosowy, aromaty powstałe podczas procesu gotowania i inne. Służyć ona może także w celu odprowadzenia nadmiaru wilgoci na zewnątrz, jak również dla ochłodzenia temperatury panującej wewnątrz pokoju. Należy uważać, aby założona w pokoju wentylacja została zainstalowana poprawnie, gdyż jej niewłaściwe zainstalowanie może mieć bardzo negatywne dla zdrowie skutki. Poprzez pleśń, która powstanie na ścianach wokół systemu wentylacyjnego, możemy zachorować na wiele rozmaitych chorób, jak również odczuć ogólny spadek wydolności organizmu. Innymi słowy- jeżeli zainstalowana w budynku wentylacja jest założona w zły sposób, będziemy mieć złe samopoczucie, męczyć będą nas bóle głowy, pleśń wywoływać będzie reakcje alergiczne u osób cierpiących na różnego rodzaju alergię. Co więcej, nawet my sami możemy zapaść na różnego rodzaju choroby

Wentylacja w kuchniach

Wentylacja w kuchniach spełnia bardzo wiele rozmaitych zadań. Przede wszystkim ma ona odprowadzić nieprzyjemne zapachy, które gromadzić się mogą w kuchni, jak również odprowadzać na zewnątrz parę wodną, która powstaje na przykład podczas gotowania wody. W wypadku braku zainstalowanej wentylacji, pomieszczenie kuchenne może zapleśnieć w wyniku zbyt dużej ilości pary wodnej. Wentylacja w kuchnia jest szczególnie potrzebna dla wszelkiego rodzaju restauracji i barów, gdyż jest to jednym z wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. Założenie wentylacji w restauracji czy barze znacznie podniesie także jej jakość, a co za tym idzie- zwiększy ilość klientów uczęszczających do naszej restauracji lub baru. Również tutaj niezmiernie ważna jest odpowiednia instalacja wentylacji, gdyż w przypadku jej braku narażamy się na znacznie poważniejsze konsekwencje, niż tylko i wyłącznie występowanie pleśni czy podwyższenie ogólnej wilgotności powietrza w lokalu.