W dawnych czasach, kiedy my byliśmy dziećmi, podstawowe gry i zabawy dla tej grupy wiekowej to były gry planszowe, gry na świeżym powietrzu czy też gry sprawnościowe. Obecnie w dobie komputerów i Internetu, również świat dzieci zawładnięty został poprzez popularne gry komputerowe. Jest ich mnóstwo zarówno na rynku kupna i sprzedaży gadżetów do komputerów oraz w Internecie, gdzie gry komputerowe online są zazwyczaj darmowe. Oczywiście jak wszystko również gry komputerowe dla dzieci mają swoje słabe i mocne strony.

Z punktu naukowego bowiem granie takich małych dzieci w dobre gry edukacyjne i rozwojowe przynosi korzyści w przyszłości, rozwija i pobudza mózg dziecka do myślenia oraz wzmacnia jego koncentracje i logiczne myślenie. Jednakże zbyt długie spędzanie wolnego czasu przed komputerem może doprowadzić do obniżenia sprawności wzroku, do zaburzenia prawidłowej postawy u dziecka, czyli skrzywienie kręgosłupa, oraz może wpłynąć negatywnie na psychikę dziecka, w której świat gier komputerowych zatraca się ze swatem realnym, i dziecko w rzeczywistości utożsamia się z jakąś postacią ze swojej ulubionej gry komputerowej.

Dlatego gry komputerowe dla dzieci będą tylko i wyłącznie w tedy pozytywnie wpływać na ich rozwój, jeżeli będą stosowane z odpowiednim umiarem i rozsądkiem dorosłych.