Jeszcze kilkanaście lat temu telefon komórkowy był luksusem. Duży. Niedoskonały. I niewygodny. No i diabelnie drogi. Cena porównywalna do ceny nowego samochodu. Potem wartość rzędu kilkunastu tysięcy. Kupowały go przede wszystkim firmy. W czasach, kiedy kilkulatki biegają po placu zabaw z komórką w ręce, a w podstawówce jest nie do pomyślenia, żeby dziecko obeszło się bez telefonu, taka wizja to abstrakcja. Dzisiejsza codzienność to tysiące smsów dziennie.

No i fakt, że w każdej chwili możemy pogadać z kim chcemy. Wystarczy wystukać jego numer. Ale telefon coraz częściej przestaje być tylko narzędziem komunikacji. To już nie ta historyczna komórka do dzwonienia i napisania wiadomości tekstowej z czasów, gdy sieć GSM stawiała swoje pierwsze kroki. Telefon staje się gadżetem. Nie, nie staje się. On gadżetem stał się już dawno. Mniejszy i większy. Z dużymi literami. Lub niewiele większy od pudełka zapałek. W zależności, jaki dla kogo, jest bardziej wygodny. No i komu, jaki bardziej się podoba. Może być czarny i błyszczący. Lub w różowe kwiatuszki. Z lusterkiem. Jak puderniczka. Albo elegancki. Z klapką. Albo bez klapki. Z wysuwaną klawiaturą. Lub bez klawiatury. Dotykowy. Z klawiaturą wirtualną. Bo teraz coraz częściej wszystko jest wirtualne. Więc GSM wychodzi naprzeciw trendom i tworzy coraz bardziej niespotykane modele. Klienta zaskoczyć czymś trzeba. No to zaskakują. Sieci prześcigają się w proponowaniu coraz nowszych modeli i tańszych minut. Ale minuty jak wiadomo już dawno przestały być najważniejsze. Darmowe rozmowy i miliony smsów po groszu to już żaden wabik.

Teraz to standard po prostu. Więc obecnie trzeba głośno krzyczeć o innych zaletach modeli. Zaskoczyć czymś. A zaskakiwać coraz trudniej. Bo już wiele wymyślono. Ale trudniej nie znaczy, że bez szans. Szanse na zaskakiwanie są, a producenci wyzwanie jak najbardziej podejmują. I co rusz wypuszczają na rynek coś nowego. Modele ładniejsze. Bardziej funkcjonalne. I posiadające coraz więcej różnorodnych funkcji.