Kredyty hipoteczne to współcześnie najpopularniejsze metody finansowania zakupu różnego typu nieruchomości. Kredyt hipoteczny jest po prostu kredytem przydzielanym przez bank najczęściej na bardzo wiele lat. To typowy i nadal często przydzielany kredyt długoterminowy w Polsce. Zapewne większość ludzi nie może sobie pozwolić na zakup domu albo mieszkania z własnych oszczędności. Kredyt hipoteczny to zazwyczaj idealne i jedyne rozwiązanie.

Kredyty hipoteczne są bardzo często zabezpieczane przez hipotekę, stąd właśnie ich nazwa. W sytuacji kredytów hipotecznych kredytobiorcy ubiegają się zwykle o bardzo wysokie sumy pieniężne, które są im niezbędne na zakup swojego własnego domu, mieszkania lub też innej nieruchomości. Kredyty na nieruchomości przyznawane są zwykle na bardzo wiele lat, niemniej najkrótszy okres, na jaki można zaciągnąć kredyt hipoteczny to pięć lat.

Kredyty hipoteczne dzielą się na kilka rodzajów. Standardowego podziału można dokonać ze względu na walutę. Wskazać można kredyt hipoteczny w złotych, przyznawany w rodzimej walucie, a także walutowy, zaciągany w walucie obcej (lub do niej denominowany). W tym przypadku zadłużenie jest przeliczane na daną walutę, zaś oprocentowanie uzależnione od oprocentowania kredytów na rynkach międzynarodowych. Obliczając zatem wielkość kolejnych rat kredytowych, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale także zmienność kursu walutowego.
Starając się o kredyt hipoteczny trzeba liczyć się z tym, że fundusze mogą zostać wydane na jeden wybrany cel, związany oczywiście z kupnem nieruchomości. Oczywiście starając się o kredyt tego typu musimy wiedzieć, iż bardzo dużo zależy od naszej historii kredytowej. Banki posiadają swoje własne algorytmy, zgodnie z którymi oceniają swych klientów.

Okazuje się więc, że w różnych bankach jedna osoba może mieć inną zdolność kredytową. Poszukując odpowiedniego kredytu dla siebie, trzeba zatem zapoznać się z różnymi propozycjami, jakie gwarantują nam banki. Ponadto trzeba korzystać z różnorakich dofinansowań, które zapewniane są m.in. przez państwo na kupno swojego mieszkania. Tego typu programy rządowe niekiedy okazują się bardzo pomocne.

Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie serwisów ekonomicznych. Można tam odnaleźć praktyczne informacje o pożyczkach hipotecznych. Chodzi m.in. o takie tematy jak: realne oprocentowanie, opłaty czy inne czynniki. Przede wszystkim sprawdzając tego typu serwisy jak Finanse osobiste24 można zdobyć informacje jak dużo będziemy mieli do zapłaty za kredyt. Większość informacje zazwyczaj są publikowane w rankingach.