Wiele osób zastanawia się w jaki sposób zabezpieczyć sobie tak zwaną jesień życia. Wszelkie prognozy odnośnie przyszłych emerytur z ZUS nie wyglądają na dziś dzień optymistycznie gdyż pomimo rosnącego rok rocznie produktu krajowego brutto to nawet ważniejszy czynnik z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego (w Polsce mamy tak zwany pokoleniowy system emerytalny) czyli sytuacja demograficzna Polski.

Wystarczy powiedzieć że na dziś dzień na jedną osobę pobierającą emeryturę lub też rentę przypadają trzy osoby pracujące a więc wpłacające składki. Jak pokazują statystyki za niewiele ponad ćwierć wieku sytuacja ZUS będzie już po prostu dramatyczna gdyż na jedną osobę pracującą będzie przypadała jedna osoba pobierająca świadczenia emerytalne. Dość powiedzieć że mimo stosunku dosyć korzystnego a więc jeden do trzech to na dzień dzisiejszy Zakład Ubezpieczeń Społecznych i tak generuje olbrzymi deficyt budżetowy (na tę chwilę jest to kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie – i ta kwota z roku na rok zdecydowanie rośnie)

Czy jest więc jakiś ratunek dla tej sytuacji? Zapewne tak. Po pierwsze każdy powinien oszczędzać na swoja emeryturę indywidualnie Dla przykładu inwestowanie w nieruchomości może być bardzo dobrym pomysłem jeśli weźmiemy przykładowo nieruchomość na kredyt w stosunkowo młodym wieku będziemy ją wynajmować a różnicę między ratą kredytu a przychodem z wynajmu opłacać z własnej kieszeni to istnieje bardzo duża szansa że nasza emerytura może być większa o minimum kilkadziesiąt procent w stosunku do tego co będziemy otrzymywać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.