Dym papierosowy niestety może nas zabić. Niektóre statystyki mówią wręcz o tym, że corocznie w samych Stanach Zjednoczonych umiera trzy tysiące osób, wszystko ze względu na bierne palenie. Bierne palenie to wdychanie dymu papierosowego, który jest generowany przez osoby palące papierosy. Jakiś czas temu na szczęście zniesiono możliwość palenia w restauracjach oraz w miejscach publicznych.

Od tamtej pory każda osoba, której przeszkadza papieros w miejscu publicznym – może wezwać straż miejską. Straż miejska za palenie w miejscach publicznych, na przykład na przystankach autobusowych, może wręczyć mandat. Nikt nie musi godzić się na wdychanie dymu papierosowego, zarówno w restauracji, jak i na przystanku autobusowym, jak również w miejscu pracy. Jeśli pracodawca nie zapewnił nam możliwości wyjścia na papierosa do ogrzewanego pomieszczenia przeznaczonego wyłącznie dla palaczy, wówczas możemy zgłosić taką nieprawidłowość do odpowiedniego urzędu. Palarnia papierosów w zakładzie pracy to podstawa i jeśli pracodawca tworzy nam takie warunki pracy, że jesteśmy zmuszeni przebywać wciąż w dymie papierosowym, wówczas powinniśmy to zgłosić do odpowiednich organów w naszym kraju.

4041739744_c0850f5978_o
Bierne palenie może doprowadzić do powstawania licznych problemów zdrowotnych – po pierwsze, mogą to być problemy z naszym układem oddechowym, po drugie: z układem krwionośnym. W dymie papierosowym znajduje się ponad cztery tysiące szkodliwych substancji. Część z nich to środki chemiczne, które są rakotwórcze, w tym formaldehyd. Dlatego ochrona przed biernym paleniem jest tak niezwykle ważna.
Co ciekawe, przez bierne palenie można stracić słuch – statystyki mówią, że każda osoba paląca dłużej niż przez dziesięć lat bez przerwy może mieć pogorszony słuch. Badacze nie są w stanie dokładnie określić, dlaczego palenie papierosów wpływa negatywnie na słuch. Część z nich jest zdania, że papierosy wcześniej czy później doprowadzają do chorób serca, a choroby serca zawsze powodują pogorszenie słuchu. Istnieją również badania potwierdzające, że dzieci, które mają kontakt z dymem papierosowym w dzieciństwie, mają zdecydowanie więcej problemów ze słuchem w dorosłości niż te osoby, które nie były w dzieciństwie narażone na działanie dymu papierosowego. Dlatego jeśli mamy małe dzieci, powinniśmy rzucić palenie i skupić się na tym, jak przeprowadzić sprawne usuwanie dymu papierosowego z ich otoczenia.

4121779816_c6b4e81ae3_b
Palenie może doprowadzać do chorób wieńcowych – do zatorów płucnych oraz do uszkodzenia mózgu. Każda osoba, która wypala więcej niż paczkę papierosów w tygodniu powoduje u siebie niezmiernie szybkie starzenie się skóry. Palenie wpływa negatywnie również na płodność. Naukowcy twierdzą, że w spermie mężczyzn, którzy palili więcej niż dziesięć lat praktycznie trudno doszukać się zdrowych plemników. Palenie papierosów uszkadza więc nie tylko nasze zdrowie, ale także uniemożliwia rozmnażanie się. Warto o tym pamiętać kiedy sięgamy po kolejnego papierosa, którego można tak naprawdę uniknąć, jeśli ma się motywację do rzucenia palenia.

 

źródło: http://kabinydlapalaczy.eu/przeznaczenie/