Wymiana walut coraz częściej odbywa się przez internet. Wiele ludzi zaufało już internetowym kantorom wymiany walut. Kantor internetowy nie różni się zbytnio od dobrze nam znanego kantoru stacjonarnego. Jednak w Polskim ustawodawstwie do dnia dzisiejszego nie istnieje definicja kantoru internetowego.

Ich właściciele powołują się na definicję tradycyjnego kantoru – która mówi, że jest to działalność gospodarcza, która jest prowadzona na podstawie pozwolenia Narodowego Banku Polskiego i polega na kupnie i sprzedaży walut. Transakcje odbywają się za pośrednictwem platformy WWW i bankowości internetowej. Wymiana jest bardzo prosta – klient przelewa pieniądze na konto kantoru internetowego w jednej walucie, a w zamian otrzymuje na wskazane konto pieniądze w wybranej przez siebie walucie przeliczone po kursie kantoru.

6873035756_3fe2c5481b_k
W Polsce kantory internetowe podlegają wielu procedurom – procedury te opierają się na zezwoleniu dewizowym wydawanym przez NBP. Kantor internetowy posiada obowiązek ochrony danych osobowych swoich klientów. Tym samym oznacza to, że kantor musi być zarejestrowany w GIODO (Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych). Ponad to, kantory internetowe stosują zabezpieczenia różnego rodzaju, między innymi zabezpieczenia podsłuchu transmisji danych poufnych. W dzisiejszych czasach istnieją przepisy, które mówią, że kantor nie może istnieć tylko w internecie – musi posiadać również odpowiednio wyposażony lokal. Na początku ubiegłego roku (2014) na Polskim rynku istniało około 40 kantorów internetowych. Wtedy zaczęły również powstawać pierwsze porównywarki internetowe.
Kantor internetowy posiada wiele zalet – główną z nich jest to, że aby wymienić pieniądze w ogóle nie trzeba wychodzić z domu. W dodatku klient posiada do niego dostęp o każdej porze dnia i nocy. Aby przyciągnąć klientów, kantory prześcigają się z kursami – wiele z nich oferuje na prawdę atrakcyjne kursy, często bardziej zachęcające niż kantory tradycyjne. Gwarantują bezpieczeństwo oraz dostęp do aplikacji mobilnych, co jeszcze bardziej ułatwia dostęp do tego typu platform. Szeroki wachlarz walut w ofercie kantoru internetowego również jest bardzo ważny, czasem wymiana jakiejś egzotycznej waluty może przysporzyć wiele kłopotów. Kolejną przewagą kantoru internetowego nad tradycyjnym jest łatwość porównania ofert. Nie trzeba chodzić od punktu do punktu i sprawdzać kursów. Z resztą porównywarki nie tylko porównują kurs, ale także sprawdzają koszty przelewów czy reputację kantorów. Wiele kantorów internetowych posiada również w swojej ofercie zlecenie wymiany waluty gdy ta osiągnie pożądany przez nas kurs.

13744135783_8801e0395d_o
Największym problemem omawianych kantorów jest brak zaufania do nich – zwłaszcza starsi ludzie są zwolennikami zwykłych kantorów, gdzie swoje pieniądze otrzymują do ręki, a wielu z nich nie ma nawet świadomości istnienia kantorów w internecie. Bez wątpienia wskazuje na to porównanie obrotów kantorów stacjonarnych i internetowych. Obroty tradycyjnych kantorów to około 140 mln zł rocznie, a internetowych tylko około 20 mln zł. Jednak może się to wkrótce zmienić, gdyż obroty kantorów internetowych zaczynają rosnąć, a stacjonarnych powoli spadać.
Jak widać, wymiana walut w dzisiejszych czasach staje się coraz prostsza, a tylko od nas zależy, który sposób nam bardziej odpowiada.

 

źródło: https://liderwalut.pl/