Długo myślałeś nad założeniem własnej firmy i właśnie zacząłeś rejestrowanie działalności? Nie wiesz jednak jeszcze dokładnie co chciałbyś robić i czym miałaby się zajmować Twoja firma? Wiesz tylko, że chciałbyś być freelancerem? Zastanów się najpierw jakie masz umiejętności. Umiesz rysować? Może potrafisz tworzyć grafiki? Wypisz wszystko co potrafisz. Jeśli umiesz gotować albo znasz chiński też powinieneś wpisać to na listę.

nowa firmaW następnym kroku pomyśl co może być przydatne innym i za co zechcą Ci płacić. Wejdź w internet i zacznij szukać. Czy zapotrzebowanie na catering jest duże? Może gdzieś jest potrzebny programista? Koniecznie sprawdź też jakie są mniej więcej stawki za takie usługi. Następnie wypisz ile wkładu własnego potrzebujesz na start. Np. jeśli otwierasz firmę cateringową – ile będą kosztowały Cię produkty i reklama. Z kolei jeśli jesteś programistą – sprawdź ceny oprogramowania niezbędnego do programowania.

Znajdź niszę na rynku. Nie chodzi o to, aby dziedzina w ramach której działasz miała być niszowa, ale o zakres Twoich usług. Kuchnia holenderska, kuchnia oparta na kaszy jaglanej, a może na jakiejś mało znanej diecie? Dla programisty mogłyby to być rezerwacje online albo oprogramowanie dla spa (takie jak na przykład dostępne na stronie www.versum.pl). Właściwie wszystko jest dozwolone. Jest tylko jedno ryzyko – nie będzie na to popytu.

Można też odwrócić sytuację i najpierw znaleźć klienta, a dopiero potem tworzyć. Czasem jest to bardziej opłacalne niż szukanie niszy. Dlatego możesz stworzyć catering, który będzie dostosowywał swoje menu do konkretnego klienta i jego indywidualnego zamówienia. Twoje programy mogą być pisane pod konkretną firmę. Musisz tylko uważnie słuchać swoich klientów, ich wymagań i oczekiwań wobec Ciebie. Jeśli będziesz dobry nie będziesz potrzebował reklamy. Jedna osoba prędko poleci Twoje wyborne dania komuś innemu. Jakaś firma będzie zadowolona z Twojego programu i Twojej elastyczności w sprawach modyfikacji. Pamiętaj, że najlepszą reklamą jest rekomendacja. Traktuj więc każdego, nawet najmniej dochodowego klienta z uwagą. Jeśli ktoś poczuje się dobrze dzięki Twoim usługom na pewno poleci je znajomym i rodzinie!

Istnieje jeszcze inna, dobra na początek, forma reklamy. Możesz wymyślić jakąś fajną, kreatywną promocję swojej firmy. Darmowy deser albo gratis jakaś ciekawa, prosta aplikacja, która może być przydatna każdemu. Możliwości, jak widzisz, jest wiele. Nie ograniczaj się więc.