Kuchnia to serce domu, dlatego powinna być nie tylko funkcjonalna, ale również estetyczna. Jeżeli nie ma się zbyt dużego doświadczenia w aranżowaniu wnętrzu, to bardzo trudno samodzielnie stworzyć kuchnie swoich marzeń. Czy w tym wypadku warto podążać za trendami? Słuchać podpowiedzi własnego serca? Czy korzystać z gotowych rozwiązań? O tym w dalszej części artykułu.

1. krok – ustal do czego będzie służyła kuchnia

Kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania, ale często również spotkań rodzinnych czy towarzyskich. Jeżeli jest odpowiednio duża to możemy pomyśleć o zaaranżowaniu w niej aneksu jadalnego ze stołem lub niewielką przestrzeń do spożywania posiłków. Warto przy planowaniu przestrzeni w kuchni wziąć pod uwagę ilość użytkowników, które może potencjalnie przebywać naraz w tym pomieszczeniu.

2. krok – lokalizacja kuchni w mieszkaniu/domu

Jeżeli jest to nowe mieszkanie, czy świeżo wybudowany dom, mamy możliwość wyboru pomieszczenia, z którego zrobimy kuchnię. W takim wypadku warto usytuować ją blisko wejścia, a także zadbać oto by nie prowadziło ono przez inne pomieszczenia. Jeżeli jest taka możliwość warto zadbać oto by kuchnia znajdowała się po północnej stronie budynku.

kuchnia

Fotografia: zdjęcie za zgodą sklepu Magia Północy.

Nie jest wtedy dodatkowo nagrzewana przez słońce i zapewnia odpowiedni komfort pracy. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni do zaaranżowani kuchni po stronie południowej zadbajmy oto by sprzęt taki jak lodówka, mikrofalówka czy kuchenka stały jak najdalej od okna.

3. krok – przemyśl ustawienia mebli oraz sprzętów

Jeżeli już wiesz jak wygląda Twoje pomieszczenie, w którym zamierzasz urządzić kuchnie to nastąpił moment by porozstawiać w nim meble oraz inne sprzęty. Na początku wyznacz konkretne strefy kuchni, w których planujesz przygotowywać posiłki, gotować oraz spożywać posiłki z rodziną. Pozwoli to Ci się zorientować ile miejsca możesz przeznaczyć na konkretną przestrzeń. Następnie możesz przejść do rozplanowania ustawienia poszczególnych przedmiotów. Jeżeli nie masz wyobraźni przestrzennej możesz je rozrysować na ścianie. Pozwoli Ci to uzyskać pogląd jak docelowo będzie wyglądało pomieszczenie i czy będzie funkcjonalne. Możesz się również w takim wypadku posiłkować darmowymi programami do aranżacji wnętrz, z którymi poradzi sobie nawet największy laik. W zależności od wielkości pomieszczenia możesz postawić na układ jednostronny, który jest najpopularniejszy w kuchniach lub popuścić wodze fantazji. W przypadku pań domu, które kochają gotowanie bardzo przydatne jest postawienie wyspy w kuchni, która nie tylko może być miejsce do przygotowywania, ale też do spożywania posiłków.