Zwykle w lokalach, w którym występuje nadmiar wilgoci na powierzchni okiennic można zobaczyć kropelki cieczy. Może to oznaczać, że w danym budynku nie ma właściwego układu wentylacyjnego. Wysoki poziom wilgotności źle wpływa na zdrowie mieszkańców oraz w wypadku jej długotrwałego wypływu może być powodem ujawnienia się pleśni na ścianie lub w środku ściany. Nawiewniki pozwalają na skuteczne odprowadzenie wilgoci i biorą udział w wentylacji całego lokalu. Ich zastosowanie zapewnia też minimalizowanie strat ciepła i wyeliminowanie przeciągów.

We współczesnym budownictwie olbrzymią ważność przykłada się do doboru właściwych materiałów. Stawiając dom albo inny budynek nie należy zapominać o skutecznej wymianie powietrza w nowo powstających pokojach. Mechanizm korygującą zrównoważoną cyrkulację powietrza są z pewnością nawiewniki okienne. Umieszczane na znacznej wysokości umożliwiają stały dopływ czystego powietrza bez wychładzania pomieszczeń i zbytniego hałasu.

Trujące substancje, znajdujące się w lakierach i farbach oraz powszechny kurz mogą być powodem wielu chorób. Osoby mieszkające w niewłaściwie wentylowanych pomieszczeniach nierzadko narzekają się na trudności z oddychaniem i nieustanne zmęczenie. By uporać się z tym problemem wystarczy umieścić w pomieszczeniu nawiewniki okienny, które cichutko i systematycznie będą wpuszczać strumień czystego powietrza. Dzięki temu jakość powietrza w budynku będzie lepsza, a mieszkańcy już nigdy nie będą musieli skarżyć się na nieprzyjemne dolegliwości.

Współczesne rozwiązania w budownictwie pozwalają na założenie układu wentylacyjnego, zharmonizowanego do własnych preferencji. Za pomocą specjalnych urządzeń takich jak rekuperatory możemy otrzymać pożądany poziom stężenia wilgotności powietrza w pokoju. Ich wykorzystanie umożliwi znacznie zmniejszyć utratę ciepła, które jest usuwane na zewnątrz. Stały dopływ czystego powietrza korzystanie będzie oddziaływać na nasz nastrój i zdolność koncentracji.