Każdy fotograf w trakcie organizacji swojej wystawy i wernisażu, pragnie by wszystko było zapięte na ostatni guzik. Nie mniej jednak jest to nasza pierwsza wystawa i zwykle nie do końca wiemy jak zadziwić naszych gości, perfekcją i dobrą organizacją. Najistotniejsze są fotografie, tak więc musimy pamiętać aby wydrukować takie zdjęcia, które będą do siebie pasować pod względem estetycznym, jak i artystycznym. Ważne są również anty ramy, choć czasem stosuje się również tzw. passe – part out jest to biała ramka z papieru, która sprawia, że zdjęcia prezentują się bardzo estetycznie i profesjonalnie.

Kolejnym ważnym elementem wystawy jest naturalnie przemowa do zebranych gości, które nie powinno być ani zbyt długie, ani zbyt krótkie. Najważniejszym aspektem dobrego przemówienia, jest jego zwięzłość, jednak może również zawierać elementy humorystyczne. Tak samo ważny jest poczęstunek w trakcie organizacji wernisażu. Jeżeli większość przybyłych będzie pełnoletnia, możemy podać również wino białe bądź czerwone, a dla najmłodszych soki bądź inne przekąski, które będą smakowały każdemu i wszyscy chętnie będą do nich sięgać. Można również zadbać o podkład muzyczny, który powinien być lekki i uniwersalny. Muzyka nie może przyćmiewać naszych fotografii, dlatego powinno się wybierać repertuar pasujący do naszej twórczości np. z tekstem albo elementami akustycznym. Jeżeli zorganizujemy nasz wernisaż w ten sposób, możemy być pewni, że przyciągnie on do naszej wystawy jeszcze wielu innych gości.

Jeśli przyjdzie mniej gości, nie powinniśmy brać tego do siebie nie wolno nam się tym przejmować. Każdy fotograf np. z Kielc powinien stosować się do tych zasad. Wszystkich należy serdecznie przywitać i podziękować za przybycie. Najważniejszym w tym wszystkim jest to, aby dobrze ugościć naszych gości i aby nigdy nie żałowali tego, że przyszli na nasz wernisaż. Fotografie będą wystawione przez jakiś okres czasu, tudzież na pewno zobaczy je większa grupa ludzi, niż mogłoby się wydawać. Mało tego, taka wystawa jest pewnego rodzaju reklamą i rozgłosem dla nas. Jeśli realizujemy sesje płatne, pomoże nam uzyskać wielu klientów i – najprawdopodobniej – sprowadzi do nas wielu ciekawych ludzi, dzięki którym będziemy mogli stworzyć nietuzinkowe i pełne pasji zdjęcia. Dlatego właśnie, tak ważnym punktem wernisażu fotograficznego jest wywarcie na obserwatorach dobrego wrażenia i ukształtowanie w nich opinii, że jesteśmy zawodowcami.