Magnez to niezbędny składnik dla naszego organizmu. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie nerwów i  mięśni, łagodzi bezsenność i zdenerwowanie, spowalnia procesy starzenia, oraz wspomaga pamięć i koncentrację. Zapotrzebowanie na magnez jest uzależnione od wieku, płci oraz indywidualnych potrzeb organizmu. Przeciętnie dobowa dawka dla kobiet to 300mg/dobę, dla mężczyzn 375 mg/dobę. Gdy nie zostaje ono zaspokojone w naturalny sposób z pożywienia, niezbędna staje się suplementacja.

Problemy z jego niedoborem dotykają coraz większą grupę ludzi, dlatego producenci starają się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Produktów z magnezem jest więc na rynku cała masa. Jednym z nich jest MG500 B6, szczególnie zalecany w okresie zwiększanej podatności na stres, nasilonej pracy umysłowej oraz przy intensywnym wysiłku fizycznym. Przyda się w przypadku trudności z koncentracją lub pamięcią, przewlekłego osłabienia i przemęczenia organizmu oraz zwiększonego wysiłku fizycznego. Kosztuje ok. 9 zł za 50 tabletek. Innym suplementem tego typu jest Mag ultra. Jego przyjmowanie ma przyczyniać się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, wspomagania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego, produkcji czerwonych krwinek oraz utrzymania zdrowych kości. Jego cena to niewiele ponad 6 zł za 60 tabletek.

Warto jednak zwrócić uwagę na to w jakiej postaci występuje magnez w danym preparacie. Jest to kluczowa sprawa, ponieważ od niej zależy wchłanialność magnezu do organizmu, a zatem jego skuteczność. W przypadku wyżej wymienionych suplementów są to wodorotlenek i węglan, których wchłanianie następuje odpowiednio w 4% i 30%. Najlepsza absorpcja następuje z soli organicznych (mleczany i cytryniany), dlatego warto wyszukać preparaty mające je w składzie. Wówczas przyswajalność wynosi aż ok. 90%.

Wobec tego godnym wagi preparatem będzie Maglek. Zawiera mleczan magnezu i wspomaga osoby stosujące dietę bogatą w nasycone kwasy tłuszczowe oraz pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem trzustki lub wątroby. Kosztuje ok. 11 zł za 50 tabletek. Innym skutecznym suplementem jest Magnez chelatowany +Witamina B6 firmy Aliness, magnez ten dostępny jest na www.aliness.pl i kosztuje 20 zł za 100 tabletek. Jego stosowanie jest wskazane w przypadku zwiększonej podatności na stres, nadmiernej drażliwości i nerwowości, osłabienia i przemęczenia, trudności z pamięcią i koncentracją oraz zwiększonego wysiłku fizycznego.

Suplementacja preparatami z magnezem dla wielu ludzi staje się w obecnych czasach koniecznością, by utrzymać sprawne funkcjonowanie organizmu. W zasadzie każdy produkt w jakimś stopniu pomoże, jednak dla uzyskania najlepszych efektów warto wybrać ten, w którego składzie znajdą się dobrze przyswajalne elementy.