Proponowane przez banki lub też pozostałe instytucje finansowe, kredyty konsolidacyjne zazwyczaj są podzielone na dwa główne rodzaje. Pierwsze spośród nich nazywane są hipotecznymi, bo z ich pozyskaniem wiąże się potrzeba zabezpieczenia pożyczki w postaci hipoteki posiadanego przez nas domu lub przykładowo mieszkania. Jest to spowodowane tym, że w tych sytuacjach konsolidacja kredytów opiewa na dość dużą kwotę.

Czas na spłatę bywa jednak wtedy dłuższy a oprocentowanie mniejsze. Drugi rodzaj takiego kredytu nazywamy z kolei gotówkowym i przyznaje się go na mniejsze sumy pieniędzy w związku z czym nie są konieczne jakiekolwiek zabezpieczenia. Powinniśmy jednakże podkreślić, że warunki jego zdobycia są trochę mniej atrakcyjne. Termin spłaty kredytu jest dużo krótszy, a oprocentowanie nieco większe.

Teraz sporo osób posiada jakieś obciążenia jak kredyt, a czasem i ich kilka. Nie rozchodzi się tutaj wyłącznie o pożyczki w bankach lecz też bywają to raty za sprzęt RTV lub samochód. Gdy niejednokrotnie musimy pamiętać o spłacaniu kilku zobowiązań w trakcie jednego miesiąca, po niedługim czasie jest to kłopotliwe. I chociażby w takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest nierzadko konsolidacja kredytów.

Chociaż hasło to jest raz po raz przytaczane w reklamach banków lub w gazetach, wielu z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy co ono oznacza. A jest to nic innego jak wzięcie jednego kredytu na wyrównanie wszystkich naszych obciążeń finansowych. W ten sposób tak naprawdę zamieniamy kilka mniejszych kredytów na jeden większy. Dla niektórych ludzi takiego typu działanie może wydawać się niemądre, jednak w wielu sytuacjach bywa to najlepsze z dostępnych rozwiązań.

W jaki sposób zatem funkcjonuje takowy kredyt konsolidacyjny? Trzeba jedynie odwiedzić poszczególne banki i sprawdzić jakie tego rodzaju kredyty są nam w stanie zaproponować. W dużej mierze bywa to zależne od tego jakiego rodzaju obciążenia finansowe posiadamy, a także od ich wielkości. Zazwyczaj jednakże kredyty konsolidacyjne charakteryzują się tym, że czas na ich spłacenie jest rozłożony na dłuższy czas dlatego też raty są mniejsze. Bywa to w dużej mierze korzystne dla osób, które miały problem ze spłatą wszystkich długów w jednym miesiącu.

Dzięki temu bowiem posiadają one sposobność na pomniejszenie comiesięcznych wydatków. Dla samych banków, które są chętne udzielić tego rodzaju kredytów, również jest to korzystne rozwiązanie. Po pierwsze pozyskują nowego klienta, który spłaca daną kwotę razem z odsetkami, a to już jest zyskiem. Po drugie, klient ten jest rzetelny skoro chciałby otrzymać kredyt konsolidacyjny a nie uchylać się od spłacania swoich zadłużeń.