Kawa to, obok herbaty, najpopularniejszy napój pity na co dzień. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez nawet kilku filiżanek czy kubków kawy, a już niezbędna jest ona rano, gdyż znakomicie budzi i dodaje energii do rozpoczęcia kolejnego pracowitego dnia. Kawa jest jednak także napojem, którym prawdziwi smakosze się rozkoszują. Nie piją oni kawy po to, by doładować swój organizm kofeiną i dodać sobie energii – delektują się nią, rozkoszują się jej niezwykłym, głębokim smakiem i wspaniałym aromatem.

Nie bez przyczyny tak wielką popularność zdobył zawód baristy, czyli osoby trudniącej się zaparzaniem wyśmienitej kawy, ze specjalnie dobranych gatunków i mieszanek. Wszystko to jednak – zachwycanie się kawą i rozkoszowanie się nią, jest możliwe tylko jeśli jest to kawa odpowiednio dobrana i przyrządzona. Smakosze są zgodni co do tego, że taka kawa, jaką piją czy jaką przygotowuje zawodowy barista, nie może być porównywana do tej, jaką większość ludzi pija na co dzień – taniej, kupionej w supermarkecie i zaparzonej poprzez zalanie wrzątkiem.

Warto zainwestować w dobrej jakości kawę

Tak bowiem najczęściej wygląda proces parzenia kawy w polskich domach, zaś specjaliści przekonują, że nie ma to z dobrą kawą wiele wspólnego. Przede wszystkim bowiem dobra kawa musi sporo kosztować. Najtańsze są niestety najgorszej jakości, ich smak i aromat jest tylko substytutem prawdziwego smaku i aromatu. Jeśli ktoś chce poznać, co to prawdziwa, doskonała kawa sklep, w którym ją kupuje, musi być odpowiedni, tak samo jak gatunek. Najlepiej wybierać kawę ziarnistą, ponieważ zmielona jest mocno zwietrzała i potem, po otwarciu opakowania, szybko traci swoje cenne właściwości. Nie jest jednak łatwo kupić dobrą, ziarnistą kawę.

Zwykle w sklepach dostępny jest jeden czy dwa rodzaje i raczej nie jest to najlepsza jakość, o czym świadczy cena. Jeśli ma to być dobra kawa ziarnista sklep on-line w większości przypadków jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli ktoś mieszka w małej miejscowości i nie ma dostępu do dobrych sklepów stacjonarnych, które zwykle znajdują się w większych miastach. Trzeba pamiętać, że taką kawę mieli się bezpośrednio przed przygotowaniem, nie ma sensu mielić większej ilości na zapas, gdyż zupełnie mija się to z celem.

Jak prawidłowo parzyć kawę?

Bardzo istotny jest też sposób parzenia kawy. Wspomniana metoda polegająca na zalewaniu wrzątkiem jest najgorsza, gdyż tylko częściowo wydobywa smak i aromat kawy. Znacznie lepszy będzie ekspres, choćby najzwyklejszy, ale ostatnio prawdziwym hitem są kawiarki. Są one wśród miłośników kawy popularniejsze niż najlepsze, najdroższe ekspresy. Jest to swoisty powrót do przeszłości, ponieważ tego rodzaju urządzenia dawniej cieszyły się powszechnym użyciem. Taki sprzęt nie jest drogi, w niewielkiej cenie można kupić urządzenie doskonałej jakości, jak na przykład kawiarka Bialetti, a ci, którzy parzą kawę właśnie tą metodą, uważają, że przygotowywany właśnie w ten sposób napój smakuje najlepiej i ma najgłębszy aromat. Warto samemu się o tym przekonać i cieszyć się wspaniałą kawą, dzień po dniu. Więcej kawiarek można znaleźć na http://www.caffegaleria.pl/zaparzacze_do_kawy .