Grid Race Driver wyszło bodajże w 2006 roku. Teoretycznie na dzisiejszy dzień ma cztery lata.. ale wciąż wielu fanów, sporo nakładek i różnego rodzaju patchów. No cóż, ludzie wciąż się tą grą jarają, nie ma co ukrywać. Dlaczego? Jest zajebista… oto dlaczego.
Grafika jest całkiem znośna (na full detalach można spokojnie grać w nią nawet przy wygórowanych wymaganiach jeżeli chodzi o detale) i spokojnie sobie pograć. Ale bardzo ważne jest posiadanie kierownicy. Sam osobiście jej już nie mam (kierownicy znaczy się) ale pamiętam jak fajnie się bawiłem w Grida podczas kierowania pojazdem przy użyciu tego urządzenia. Czułem się jak w prawdziwym samochodzie. Potrzebna do tego jest naprawdę dobra kierownica ale cóż.. to nie stanowi chyba żadnego problemu.
Co jak co, ale do wyścigówek powinniśmy mieć kierownicę.. tak samo jak i do grania w piłkę nożną pada. Klawiatura to nie to samo, uwierzcie mi. Można grać, faktycznie.. ale nie jest to tak przyjemne jak napierdalanie na kierownicy, czyli prawdziwa jazda bez trzymanki ! No cóż.. ta gra z całą pewnością jest bardzo interesująca. Czym się charakteryzuje? Realizm, wiele możliwości.To są bardzo pozytywne cechy jeżeli chodzi o tego typu grę. Jaki jest cel grania? Oczywiście przyjemność. Szczególnie fajnie jest zbierać pieniądze na coraz lepsze samochody, wykupić wszystkie. Większość osób, które jak wiem grają w Grida zdecydowało, że ich punktem honoru będzie zdobycie złotego pucharu we wszystkich wyścigach. A uwierzcie mi, to nie jest łatwe.
Początkowo nie jest źle, ale potem przeciwnicy są naprawdę mocni, a tory potrafią naprawdę zaskoczyć. Jedynie drift wydawał mi się naprawdęprosty – przeciwnicy NIGDY nie stanowili żadnego problemu. No dobra, może czasami, kiedy mi nie wychodziły drifty 😉 Bo generalnie nawet jadąc jako ostatni (a to często praktykowałem – wolałem sobie wszystko nabijać na spokojnie) można z łatwością wygrać. Po prostu trzeba wbić odpowiednio dobre kombo.
Ale nie polecam jeżdżenia jako ostatnia osoba, gdy zakrętów nie ma tak dużo.. po prostu nie nabijemy combo tak czy siak, a pamiętajmy, że punkty są liczone w zależności od naszej pozycji w wyścigu – im jesteśmy wyżej, tym więcej dostajemy tych punktów. Najfajniejszy moim zdaniem byłby FREESTYLE DRIFT. Możemy sobie spokojnie, samum w soim tempie driftować. No dobra, może i jest określony czas, ale generalnie nic nas nie pogania – jeżeli zakręt będziemy pokonywać 10 sekund albo 5 to nie zrobi dużej różnicy.. o ile te 5 sekund poświęcimy na dodatkowy drift za ileś tam punktów. Grid to super gra. Takie było moje stwierdzenie po pierwszym wyścigu. Czy było błędne? Oczywiście, że nie !! Ta gra naprawdę jest dobra, pełno jest tutaj aspektów, których inne wyścigówki mogły by pozazdrościć. Na przykład realistyczny drift.
No cóż.. po prostu nie spotkałem się jeszcze z grą, która lepiej by driftowanie reprezentowała. Troszeczkę lubięsobie podriftować w świecie realnym i naprawdę uważam, że od tego w grze nie różni się jakoś specjalnie.. jasne, oczywiście dochodzi do tego aspekt, że niestety nie posiadam takiego samochodu, jakie mamy do wyboru w gridzie.. ba, nawet najsłabszy, nazywany przez graczy „gówniany” samochód z Grid Race Drive pewnie jest z 10 razy droższy od mojego saomchodu 😉 W każdym razie driftowanie jest dosyć realistyczne. Co jeszcze? No cóż, realistyczna jest cała gra, kierowanie sprawia wrażenie, jakbyśmy prowadzili swój własny samochód.
Przeciwnicy potrafią myśleć, wymijają nas na swój sposó (jest naprawdę bardzo dużo sposobów jazdy – zaobserwowałem to już po kilku godzinach gry). Niektórzy kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie, inni wolą przeczekać na nasz błąd. A to tylko czubek góry szczegółów, wyróżniających Grid Race Drive od innych tego typu gier komputerowych.