Chwila kiedy komputery pojawiły się w życiu człowieka to przełom naszej ludzkości i jeden z najważniejszych wynalazków ostatniego stulecia. Zanim komputer osiągnął swoje obecne stadium techniki i rozwoju był urządzeniem, który dla wielu ludzi wydawał się zbędny wręcz bezużyteczny, obecnie jednak człowiek nie potrafi już żyć bez komputerów. Drugim wynalazkiem związanym bezpośrednio z komputerami stał się Internet i to on zawładnął całym światem i stał się łącznikiem wielu cywilizacji, źródłem przepływu informacji oraz narzędziem pracy dla wielu ludzi.

Internet wraz z komputerem stał się również narzędziami rozrywki, czyli krótko mówiąc powstały sławne gry komputerowe. Wyparły one wszystkie inne gry karciane, planszowe, gry ruchowe na świeżym powietrzu i stały się największym hitem wśród dzieci, młodzieży, ale również i dorosłych. Gry komputerowe jako główne źródło rozrywki rozpowszechniły się obecnie na cały świat, oraz zostały podzielone na różne kategorie ze względu na ich ogromną ilość.

I tak możemy wyróżnić: gry przygodowe, gry akcji, gry fabularne, gry strategiczne, gry logiczne, gry sportowe oraz wiele wiele innych gatunków. Możemy je również podzielić na grupy wiekowe, istnieją bowiem zarówno gry dla dzieci i młodzieży, jak i gry komputerowe tylko dla dorosłych. Aby została zachowana równowaga i dobry wpływa gier komputerowych na człowieka, bariery wiekowe powinny być surowo przestrzegane.