Osoby, które wybierają studia prawnicze, mogą zdecydować się na wiele różnych ścieżek kariery w zależności od swoich planów oraz od poziomu umiejętności. Część przyszłych prawników zastanawia się między innymi nad pracą w charakterze notariusza. Kto może zdecydować się na takie rozwiązanie?

Na pewno trzeba zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego – że praca notariusza jest stosunkowo trudna. Podobnie jak inne zawody prawnicze wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Wszelkie błędy oraz nieprawidłowości w wykonywanych czynnościach będą miały poważne skutki. Dlatego osoba pracująca jako notariusz musi również posiadać bardzo dużą wiedzę z różnych dziedzin prawa, nie tylko z zakresu różnych procedur, które będą bezpośrednio dotyczyć jej obowiązków.

notariusz9

Jakie cechy charakteru powinien posiadać dobry notariusz? – ponieważ w swojej pracy będzie kontaktował się z wieloma osobami, musi charakteryzować się wysoką kulturą osobistą. Trzeba także posiadać umiejętność radzenia sobie w stresujących, trudnych, czy konfliktowych sytuacjach. Niestety nie każdy klient, którego przyjmie kancelaria notarialna, będzie zachowywał się w odpowiedni sposób. Jednocześnie przygotowywanie różnego rodzaju dokumentów, protokołów, sprawozdań, umów, czy odpisów oznacza konieczność dużej staranności, cierpliwości i precyzji działania.

Oczywiście własna kancelaria notarialna w Krakowie – lub innym mieście to marzenie wielu osób, jednak nie wystarczą jedynie dobre chęci.. Pierwszym krokiem do zrealizowania takich planów jest skończenie studiów na kierunku prawa. Dopiero po uzyskaniu dyplomu można myśleć o podjęciu dalszych działań. Każdy przyszły notariusz musi między innymi odbyć aplikację. Jest to czas na zdobycie podstawowej wiedzy oraz umiejętności, które będą następnie konieczne w czasie wykonywania zawodu. Każdy aplikant powinien także obowiązkowo spędzić pół roku na praktykach w sądzie. W czasie takich praktyk zapoznaje się z różnymi procedurami dotyczącymi głównie prawa cywilnego, a także spraw księgowo-wieczystych i rejestrowych.

Każda aplikacja musi zakończyć się zdaniem odpowiedniego egzaminu – nie jest to proste zadanie i część osób podchodzi do egzaminu nawet kilkakrotnie. Niestety pozytywny wynik nie oznacza jeszcze możliwości pełnienie obowiązków. Ostatnim etapem prowadzącym do wykonywania zawodu są dwa lata na stanowisku asesora. Dopiero po tym czasie można ubiegać się o nominację. Udziela jej zawsze Minister Sprawiedliwości. Po otrzymaniu nominacji notariusz może w końcu otworzyć własną kancelarię, np. w Krakowie.

notariusz10

Jak widać droga do zostania notariuszem nie jest prosta – a osoby, które pełnią taką funkcję muszą mieć bardzo dużą wiedzę. Jednocześnie jest to zawód, który cieszy się szacunkiem i jest związany z wysoką pozycją społeczną. Oczywiście prawnicy, którzy przejdą wszystkie wymagane etapy i w końcu będą mogli założyć kancelarię, nie narzekają na niskie dochody, praca jest także na pewno związana z dużą satysfakcją. Dlatego na pewno warto jest brać pod uwagę taką ścieżkę rozwoju zawodowego.

 

źródło: magolansatora.pl