Rekomendacja i wsparcie dla młodych osób chcących zrealizować swoje wielkie marzenie o własnym mieszkaniu będzie urzeczywistnione w programie M-D-M pod warunkiem że Izba wyższa parlamentu zaakceptuje regulację i prezydent RP ją podpisze.

Oryginalny program wygląda niezwykle obiecująco, a oprócz tego że najprawdopodobniej pomoże bardzo wielu młodym osobom w kupieniu ich pierwszego lokalu mieszkalnego, to jeszcze popierał taktykę prorodzinną dlatego że możemy dostać od rządu tym więcej dopłaty im więcej potomstwa małżeństwo będzie miała.

Podstawowym założeniem jest to iż dotacja do kredytu mieszkaniowego będzie się tyczyła wyłącznie nieruchomości nowych, skutkiem tego mieszkania z rynku wtórnego nie wchodzą w grę. Dodatkowo subwencja będzie do udziału własnego a nie jak to bywało do tej pory do odsetek kredytowych, co znacząco podnosi atrakcyjność programu w stosunku do jego prekursora czyli do słynnej Rodziny na Swoim. Tego typu nastawienie do sprawy pomoże znacząco zwiększyć beneficjentom ich zdolność finansowo-kredytową.

W przygotowywanym projekcie MdM mogą uczestniczyć tak single jak i małżeństwa, z potomkami oraz bezdzietne. W wypadku posiadania jednego dziecka dotacja do hipotecznego kredytu wyniesie dziesięć proc., przy dwójce dzieci kwota ta wzrośnie do 15 procent. Jeżeli w trakcie pierwszych 5-ciu lat od wprowadzenia się do nabytego mieszkania urodzi się kolejne dziecko to dodatkowo małżeństwo dostanie subwencję w postaci następnych pięciu procent.

Limitem w projekcie MdM jest przede wszystkim powierzchnia ponieważ dotację otrzymamy tylko do 50 metrow kwadratowych przy czym nabywane mieszkanie nie może być większe niż 75 m. Bezwzględnie musi być zakupione na pierwotnym rynku. Warunki programu jak i cały program sprawia wrażenie mieć wielu zwolenników i może stać się bardzo atrakcyjnym. To jednakże jedynie hipoteza, a jak sytuacja będzie wyglądała w od strony praktycznej być może będziemy mieć okazję przekonać się już lada dzień.

Opozycja parlamentarna torpeduje rządowy program ponieważ twierdzi iż faworyzuje on ludzi znacznie bardziej majętnych, a nawet samych developerów ponieważ wspiera niejako ich czerpiąc z powszechnych pieniędzy płynących z podatków. Na domiar tego ustawa ta promuje młodych ludzi mieszkających w miastach, gdyż na wsiach jest zdecydowanie mniej nieruchomości obecnie budowanych. W każdym razie program MdM może stać się kuszącą alternatywą do wcześniejszych przedsięwzięć i pomóc wielu młodym ludziom osiedlić się na swoim.