Jednym z najważniejszych metod pozycjonowania, jakie dziś ma miejsce w Internecie jest Linkowanie, czyli wprowadzanie nowych linków, dzięki którym można dostać się do danego serwisu, bądź też do pliku o danej tematyce. Jeśli chcemy ustalić pozycje algorytmu googiela w SERP-ach musimy oprzeć się właśnie na linkach, do których mamy naturalny dostęp. W sytuacji, gdy nasze pozycjonowanie opiera się głównie na linkowaniu musimy przyjąć pewne założenia a przede wszystkim to, że nasza witryna ma w chwili startu około 20-50 stron, a także, że posiada mapę.


Najczęściej mapa ta jest to strona gdzie znajdują się odnośniki do wszelkiego typu podstron, jakie istnieją w obrębie witryny. Dodatkowo niezwykle ważna jest tutaj strona, która jest zoptymalizowana po kątem googiela. Strona tego typu zawiera podkreślenia, pogrubienia, czy też inne elementy jak na przykład słowa kluczowe, adresy. Jeżeli w pozycjonowaniu korzystamy z linkowania, wówczas musimy zdać sobie sprawę, ze ważnych jest tutaj kilka fraz, zaś frazy te zawsze występują w obrębie danego serwisu internetowego. Musimy uwzględnić także fakt, ze nasza strona wraz z upływem czasu będzie rozrastała się, a to sprawi, ze będziemy musieli korzystać z większej ilości linków. Ogromny związek występuje pomiędzy linkowaniem a zapleczem strony internetowej, między innymi powiązania te opierają się na adresie IP, kodzie AdSense i Analytics, oraz wszystkich innych linkach, jakie istnieją w naszej witrynie. Najczęściej wymiana linków na stronie internetowej występuje docelowo, dlatego też pod uwagę bierze się przede wszystkim własne strony, lub strony zaprzyjaźnione, które mają podobną tematykę. Wymiana linków przynosi w wielu przypadkach znakomite efekty, bowiem wchodząc na dany link mamy możliwość przekierowania się na stronę, która bezpośrednio nas interesuje.

Taka sytuacja ma wiele zalet, bowiem nie musimy szukać przez długi czas stron, które leżą w punkcie naszego zainteresowania. Dzięki linkom możemy zaoszczędzić czas oraz zdobyć interesujące nas informacje.