Klient zastanawiający się nad inwestycją w lokaty bankowe najczęściej koncentruje się na ich oprocentowaniu. Trudno zresztą dziwić się, że uważa on właśnie oprocentowanie lokat za najbardziej istotne, skoro to właśnie ten czynnik jest zazwyczaj wskazywany jako kluczowy przez analityków rynku usług bankowych w Polsce. Od niedawna można zresztą odnieść wrażenie, że osoby myślące nad założeniem lokaty mają duże powody do zadowolenia, kolejne banki oferują bowiem wyjątkowo imponujące oprocentowanie. Najczęściej jest to tak zwane oprocentowanie progresywne, a ponieważ dochodzi ono nawet do dziesięciu procent, można odnieść wrażenie, że właśnie odkryliśmy najlepsze lokaty. Niestety, wcale nie musi tak być.

Pojawienie się oprocentowania progresywnego zostało wymuszone niejako przez samych klientów, osoby zawodowo zajmujące się promocją poszczególnych produktów finansowych proponowanych przez banki odkryły bowiem, że obietnica dużych zysków może wpłynąć na większą atrakcyjność lokaty. Rzeczywiście, wysokie oprocentowanie progresywne przemawia do wyobraźni, klienci wierzą zaś nośnemu hasłu nie zastanawiając się wcale, czy nie skrywa ono informacji, które przyczyniają się do tego, że porównanie lokat wcale nie wskazuje na ich szczególną atrakcyjność. Tymczasem okazuje się, że oprocentowanie progresywne może być znacznie mniej opłacalne niż stałe oprocentowanie lokat, a magia liczb potrafi być zwodnicza. Jak to możliwe?

Tajemnica wyjaśnia się w tym samym momencie, w którym zaczynamy czytać umowę, w oparciu o którą funkcjonują lokaty bankowe, na ogół wynika z niej bowiem, że największe oprocentowanie naliczane jest dopiero w ostatnim okresie. Co gorsza, w pierwszych miesiącach lokata oprocentowana jest wyjątkowo niekorzystnie, zysk nie jest więc w stanie oprzeć się nawet panującej w tym samym czasie inflacji. Wzrost oprocentowania ma zagwarantować bankowi, że lokata przez dłuższy okres pozostanie na liście posiadanych przez tę instytucję depozytów, to jednak, co przynosi korzyść bankowi, nie musi być wcale jednakowo opłacalne z punktu widzenia kolejnych inwestorów.

Czy oznacza to, że wszystkie lokaty oprocentowane progresywnie muszą okazać się rozwiązań korzystnym wyłącznie z punktu widzenia pracowników banków? Na pewno nie, przed skorzystaniem z nich warto wykonać jednak choćby drobną symulację prognozowanych zysków i strat.

Najlepsze lokaty – porównaj i sprawdź jaka lokata będzie dla Ciebie najlepsza.