Lokal mieszkalny, gdzie przyszedł na świat niezwykle znany polski naukowiec, przedstawiał się w XX wieku skromnie: tynkiem okryta dwupiętrowa elewacja która miała szerokość trzech okien zdawała się mówić, iż dom ten był budowany od fundamentów po wielkim pożarze.
Konserwatorzy zauważyli, że pod tynkiem była kiedyś fasada barokowa ze śladami malowideł. Jedynie szczyt mieszkania został zniszczony. Bardzo pracochłonna praca naprawcza przyniosła odrestaurowanie fasady z zachwycającymi obrazami ściennymi w niebieskim i czerwonym kolorze. Poprzez te prace ukazał się dom bogatego, obdarzonego smakiem i dbałego o estetykę mieszczanina jakim był Mikołaj Kopernik. Niewiele nam przedstawia izba, ponieważ znaczne partie były w kolejnych latach całkowicie przebudowane. Kamienice mieszczan w mieście Toruń wywodzą się z 2óch stylistyk. Pierwszy z nich – to brytyjski i karoliński lokal mieszkalny z hallem i komorą na 1szym piętrze, a ze spiżarnią produktów na parterze. W języku niemieckim nazywano hall – Stube, w języku polskim – izba; za ścianą mieściła kolejna komora. Posiadamy domysły, że zostały takie lokale mieszkalne w Toruniu, gdyż w roku 1469 rada miejska przyznała samotnej żonie a także sierotom po starym żołnierzu Mateju dom, a w nim „izbę oraz komorę”. Drugi typ domu mieszczańskiego miał na parterze sień, a za nią małą izdebkę.

Na wyższe piętro poprowadzone były schody i umiejscowione były tam pokoje mieszkalne a także magazynek produktów. Czasami budowano kolejne piętra z pomieszczeniami mieszkalnymi i magazynami towaru. Model ten ma korzenie chyba z wzorów wiejskich domów i był rozpowszechniony na całym obszarze hanzeatyckim. Kuchnia była w każdym momencie w osobnym budynku na dworze. Tak teraz prezentował mieszkanie przy teraźniejszej ul. Kopernika numer 1, który posiadał podwórze i bramę na ulicę Rabiańską. Poza domem były zapewne obory i magazyny. Był to więc typowy lokal mieszkalny kupca. Ale pokoje nad ową dużą sienią, umieszczone w 2óch traktach o innej wysokości, nie dają wizji, jak wyglądał lokal rodziców Mikołaja Kopernika. Chyba były to małe izby, bez pomieszczeń reprezentacyjnych, które nie były istotne dla kupca który się dorabiał.