Coraz więcej osób cierpi z powodu różnych alergii i to nie jest mit. Zanieczyszczenie środowiska, skłonność genetyczna oraz rozwój medycyny sprawił, że nietolerancja pokarmowa oraz alergia rozpoznawalna jest dużo wcześniej.

nietolerancja pokarmowa

Kiedyś wydawało się wręcz absurdalne, aby być uczulonym na jabłka czy gluten. Katar czy bóle głowy traktowano zazwyczaj z lekkim pobłażaniem lub niedowierzaniem. Obecnie lekarze są wstanie wyodrębnić wiele objawów, które mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej oraz o alergii.Kiedyś wydawało się wręcz absurdalne, aby być uczulonym na jabłka czy gluten. Katar czy bóle głowy traktowano zazwyczaj z lekkim pobłażaniem lub niedowierzaniem. Obecnie lekarze są wstanie wyodrębnić wiele objawów, które mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej oraz o alergii. Więcej przeczytasz w serwisie nietolerancja-pokarmowa.eu.

Na alergie narażonych jest bardzo wiele osób

Lekarze nie znają do końca przyczyn które powodują, że u innych osób rozwinie się silna alergia, czy nietolerancja pokarmowa a u innych nie. Najwięcej winy upatrują się w obciążeniu genetycznym, które w przypływie środowiska się uaktywnia. Zazwyczaj bardzo trudno jest przewidzieć schemat alergii, można zwalczać jedynie objawy i eliminować elementy, które je wywołują.

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez polskich alergologów prawie połowa z nas ma ryzyko wystąpienia alergii bądź nietolerancji zapisane w genach. Jednak to czy osoba obciążona zacznie odczuwać jakieś objawy nadwrażliwości na daną substancję jest dla lekarzy nadal zagadką. Obecnie wiadomo jedynie, że na ryzyku wystąpienia alergii sprzyja palenie papierosów oraz zaprzestanie karmienia dziecka piersią przed szóstym miesiącem życia.

Czynniki wywołujące alergię są trudne do zdiagnozowania

Bardzo trudno jest prawidłowo zdiagnozować alergię u małego dziecka. Często występujące objawy mogą być spowodowane podrażnieniem zewnętrznym delikatnej skóry lub zwykłym przeziębieniem. Zazwyczaj standardowe testy nie wystarczą, konieczne jest eliminowanie składników w celu odkrycia przyczyny.

Niekiedy się zdarza, że alergie pokarmowe samoczynnie ustępują wraz z wiekiem. Nie każda nietolerancja u dziecka może się przekształcić w poważne chorobę u osoby dorosłej. Jak podkreślają lekarze każda alergia w zależności od pacjenta ma przebieg indywidualny i trudno jest przewidzieć jej dalszy tok. Czasami się zdarza, że astma zniknie u dziecka, po czym z powrotem pojawi się w wieku dorosłym.

Wykrywanie przyczyn alergii może być trudne, kosztowne i czasochłonne. Jeżeli chory uczulony jest na kilka substancji nie zawsze zwykły test jest je wstanie wykryć. W takich wypadkach alergolodzy stosują technikę mikroczipową, która pozwala na wykrycie w kropli krwi ponad stu różnych determinantów alergicznych.