Przemyślenia

Moda również w kościele.

Niezbędnym elementem w czasie każdej Mszy Św. jest tak zwana bielizna kielichowa. Taki rodzaj materiałów służących do przechowywania naczyń liturgicznych, musi spełniać szereg określonych wymogów – odznaczać się śnieżną bielą, posiadać stonowany wzór, i być odporny na niszczenie i ciągłe pranie. Osoby, które zaopatrują kościoły w takiego rodzaju elementy, powinny kupować je jedynie w doświadczonych, uznanych sklepach.

Gdy nasza pociecha idzie do komunii, często pewnie głowimy się, jaki strój dla niego wybrać  na taką niepowtarzalną okazję. Niektórzy rodzice wybierają bardzo wymyślne ubrania, pozostali za to decydują się na to, żeby ich dziecko było bardziej prosto ubrane. Przecież  tego dnia nie chodzi o jego ubiór. Wówczas korzystnym wyborem będą alby komunijne, posiadająca klasyczny, stonowany fason i nieskomplikowany deseń.

Podstawowym elementem ubioru duchownych są zazwyczaj komże. Ten rodzaj szat liturgicznych wyróżnia się szczególnie prostotą. Nieskomplikowany fason, biała barwa, i delikatne wzornictwo lub całkowity jego brak sprawiają, że komże mogą kojarzyć się z czystością. Tego typu ubiór również noszą świeckie osoby, jak np. kościelnych czy lektorzy czytający do mszy, albo osoby śpiewające w chórach. Przez księży noszony jest do czynności poza mszami.

Istotną rzeczą podczas dowolnej mszy są szaty liturgiczne jakie mają nosić duchowni. Jest sporo przepisów Kościoła na temat tego, które szaty noszone są przez kapłanów odmiennych stopni, choć w zakresie jednego tytułu szat tych istnieje przynajmniej kilka rodzajów. Poza tym, duchowni nie zakładają danego rodzaju szat cały czas, jak można zauważyć w kościele razem z przejściem czasu liturgicznego zmianie ulega także odcień takich ubiorów. Inaczej ubiera się też kapłan  podczas mszy, a odmiennie poza nią.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)