Dla osób będących w stanie każdego miesiąca wygospodarować nadwyżki finansowe banki oraz inne instytucje finansowe przygotowują specjalne produkty pozwalające na gromadzenie i pomnażanie oszczędności. Wśród Polaków największym powodzeniem cieszą się niezmiennie lokaty bankowe.

oszczędzanieLokaty w odróżnieniu od innych form akumulowania kapitału dają gwarancje bezpieczeństwa co w przypadku innych rodzajów inwestycji jak na przykład funduszy inwestycyjnych oraz samodzielnego inwestowania na giełdzie nie jest takie oczywiste. Nawet obligacje, które często są przedstawiane jako alternatywa dla lokat nie są tak bezpieczne jak lokaty, ponieważ w przypadku gdy emitent odmówi spłacenia obligacji tracimy cały zainwestowany kapitał a nie tylko odsetki. Aby efektywnie lokować swoje pieniądze w banku warto znać różne rodzaje lokat dostępnych w bankach. Artykuł został stworzony na podstawie informacji z portalu http://rankinglokatbankowych.blogspot.com.

Lokata terminowa

Najpowszechniejszym rodzajem lokaty bankowej jest lokata terminowa. Większość lokat dostępnych w ofertach banków to właśnie depozyty terminowe. Ich konstrukcja jest prosta i nie nastręcza problemów w zrozumieniu przez klienta, który nie ma pojęcia o finansach i bankowości. Lokata terminowa to po prostu ulokowanie swoich oszczędności w banku na z góry określony czas za co otrzymamy po zakończeniu lokaty umówione wcześniej odsetki będące naszym zyskiem. Oczywiście od tego zysku musimy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19% od naszego zysku.

Lokata rentierska

Nazwa wskazuje, że jest to lokata przeznaczona dla osób posiadających znaczący kapitał, które wręcz żyją z odsetek. Idea lokaty rentierskiej polega na powierzeniu bankowi znacznego kapitału na dłuższy termin, a oprocentowanie lokaty czyli nasz zysk w formie odsetek jest wypłacany w okresach miesięcznych, kwartalnych lub rocznych. W zależności od terminu lokaty oraz indywidualnych ustaleń z bankiem. Obecnie z produktów depozytowych spełniających cechy lokaty rentierskiej mogą również skorzystać osoby dysponujące zdecydowanie mniejszym kapitałem niż na przykład milion zł.

Lokata progresywna

Ten rodzaj lokaty nagradza osoby, które udostępniają bankowi swoje pieniądze w formie depozytu na dłuższy termin. Lokata progresywna najczęściej zakładana jest na rok. Oprocentowanie lokaty rośnie z miesiąca na miesiąc, osiągając najwyższy pułap w ostatnim miesiącu trwania lokaty. Jednak wbrew wysokiemu oprocentowaniu jakie osiągamy w ostatnim miesiącu depozytu w przekroju całego okresu zdeponowania kapitału oprocentowanie lokaty progresywnej nie różni się znacząco od standardowych lokat terminowych