Artykuły

Nie wiesz jak dobrać drzwi wewnętrzne? Sprawdź nasze porady

drzwi wewnętrzneFot. Flickr.com Brent Eckley

Wybór drzwi wewnętrznych jest wyzwaniem podobnym do wyboru paneli podłogowych lub kafelek. Wzorów i modeli jest mnóstwo, kolorów jeszcze więcej. Co zrobić, by wszystko dobrze ze sobą współgrało i tworzyło jedność? Sprawdź nasze porady!

Przeszklone, pełne, składane, przesuwne – wybierz!

drzwi wewnętrzne
Fot. Flickr.com Brent Eckley

Jeszcze kilkanaście lat temu można było pomarzyć o kolorowych drzwiach, z intrygującymi przeszkleniami. Dzisiaj to wszystko jest na wyciągnięcie ręki, a Twoja fantazja może Cię ponieść dokąd tylko zechcesz. Nie bój się eksperymentować i działać zgodnie z intuicją.

Jakie drzwi do sypialni i łazienki?

Dobór drzwi do charakteru pomieszczenia ma ogromny wpływ na to, jak będziesz się w nim czuć. Drzwi do sypialni powinny zapewnić ciszę i prywatność, dlatego lepiej zdecydować się na drzwi pełne, które ograniczą hałasy dobiegające z reszty mieszkania. Jeżeli chcesz lekko powiększyć sypialnię to zastosuj drzwi z lekkimi przeszkleniami.

Drzwi do łazienki powinny zapewnić odpowiednią wentylację, by nadmiar pary wodnej mógł być odprowadzany. W takich drzwiach powinien znaleźć się zamek, co da domownikom nieco więcej prywatności

Pokój dziecięcy – co wybrać?

Przy tej kategorii liczy się głównie bezpieczeństwo, dlatego zdecydowanie odradza się drzwi z dużymi przeszkleniami, które w razie nieszczęśliwego wypadku mogą poważnie zranić malucha. Dzieci znane są z tego, że wszystko co je otacza wstawiane jest na próbę wytrzymałościową. Inwestując w drzwi solidne i odporne na uszkodzenia oszczędzisz sobie niepotrzebnych wydatków w przyszłości.

Treść tego materiału powstała przy współpracy z zespołem redakcyjnym Techno Dom

Techno Dom

Materiał, czyli kolejne kryterium wyboru

Trudno zdecydować się na jeden model drzwi wewnętrznych, skoro dookoła pojawiają się coraz to nowsze propozycje. Drzwi wewnętrzne najczęściej drzwi wykonane są z:

  • drewna – klasycznie, ciężko i drogo, nieodpowiednio zabezpieczone reagują na wilgotność powietrza i mogą się wypaczać, co utrudnia ich użytkowanie
  • płyt drzwiowych (MDF, HDF) – popularne, niedrogie, różnorodnym wypełnieniem
  • tłoczonych płyt drzwiowych – stosunkowo lekkie, mogą posiadać ciekawe, oryginalne wykończenia i wzory

Dodatkowo drzwi dzielimy na:

  • wykańczane lakierowaniem, fornirowaniem i okleinowaniem – droższe
  • wykańczane malowaniem – bardzo tanie
  • prześwitujące, z małymi lub dużymi przeszkleniami

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kolor – wyobraź sobie efekt końcowy całej aranżacji i zastanów się czy wybrany przez Ciebie kolor współgra z otoczeniem. Dopasuj swoje drzwi wewnętrzne do ogólnej stylistyki mieszkania. Do wnętrza w stylu klasycznym nie zawsze będą pasowały drzwi o dużych przeszkleniach. Ograniczoność przestrzeni jest równie ważna – zastanów się i wybierz pomiędzy drzwiami dwuskrzydłowymi, jednoskrzydłowymi i przesuwnymi. Wybierz drzwi wewnętrzne odporne na uszkodzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (z 0 głosów)