Słyszałeś, że rolety drewniane można zawiesić w oknie altany? A może jesteś przekonany, że w pokoju dziecięcym najlepiej sprawdzą się typowe rolety wolnowiszące? To błędne przekonania. Dziś kilka słów o popularnych mitach, które krążą na temat wewnętrznych przesłon okiennych w sieci.

Nie wierz we wszystko, co przeczytasz na temat rolet w internecie

klamka okna

1. Rolety wewnętrzne tylko po wewnętrznej stronie okna

Fakt!

To w 100% prawda. Jak sama nazwa wskazuje, rolety wewnętrzne zawiesza się tylko po wewnętrznej stronie okna. Z prostego powodu – materiały jakie stosuje się do ich produkcji nie są odporne na działanie opadów deszczu, śniegu, gwałtowne podmuchy wiatru, wahania temperatur itd. Tkaniny z naturalnych włókien błyskawicznie nasiąkają wodą, odkształcają się i tracą swoje pierwotne właściwości już po pierwszej dobie.

2. Rolety wolnowiszące nie nadają się do biura

Mit!

Przeciwnie – to właśnie rolety wolnowiszące tworzą grupę najpopularniejszych przesłon okiennych stosowanych w pomieszczeniach użytkowych, handlowych itd. Nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale i sposób montażu (rolety klasyczne montuje się do ściany lub sufitu, a dzięki temu mogą mieć nawet ponadprzeciętne rozmiary – ciężka tkanina przesłaniająca nie jest ograniczeniem).

3. Jeśli rolety do kuchni to austriackie albo rzymskie

Fakt!

Rolety rzymskie i austriackie to bez wątpienia jedne z tych rolet, które idealnie wpisują się w kuchnie. To głównie za sprawą charakterystycznego wykończenia tkanin przesłaniających. Formalnie nic jednak nie stoi na przeszkodzie (patrz tutaj), aby w twojej kuchni pojawiły się rolety w kasecie, rolety wolnowiszące albo plisowane. Wybór zależy od ciebie.

4. Do okien połaciowych tylko dedykowane rolety

Fakt!

Zgadza się. Jeśli chcesz przesłonić okna połaciowe, będziesz potrzebował rolet dachowych – tj. albo tych w systemie kasetowym, albo harmonijkowych. To co różni zwykłe rolety od dachowych to sposób wykończenia tkaniny przesłaniającej – ta charakteryzuje się wyższą odpornością na mocne promieniowanie słoneczne, a tym samym nie odkształca się nawet podczas upałów wiosną i latem.

5. Ta sama roleta, różne tkaniny przesłaniające

Fakt!

Każda roleta jaką znajdziesz w sprzedaży może być wyposażona w różne tkaniny przesłaniające, tj. nie tylko te klasyczne, rozpraszające promienie słoneczne, ale i te gwarantujące 100-procentowe zaciemnienie (pogumowane) oraz podbijane aluminium. Wybór jest znacznie szerszy niż mogłoby ci się wydawać.