Czy pamiętasz damskie zegarki z poprzedniej, zmniejszonej wersji męskich zegarków lub maleńkie, kobiece zegarki na zawsze czekające na wielką noc? To historia! Dzisiejsze damskie zegarki stały się modnymi dodatkami do ubioru, które zostały zauważone dzięki dużym tarczom z serii „spójrzcie na mnie”, błyszczącej oprawie i większej ilości kolorów niż pudełko kredek w kształcie króla.

Rosnący rozmiar damskich zegarków

Jeśli chodzi o zegarki damskie, „drobna” i „kobieca” nie są już synonimami. Rozmiary kopert stają się coraz większe, a to, co kiedyś miało względnie standardową średnicę około 24 milimetrów, teraz jest wręcz drobnostką. Niektóre modele dla kobiet są naprawdę gigantyczne, mają 40 milimetrów średnicy lub więcej. Skąd ten trend w kierunku super-rozmiaru? Jednym z powodów są męskie zegarki. W miarę, jak rozwinęły się one do wręcz ogromnych rozmiarów, zegarki damskie również zostały powiększone. Innym powodem jest niedawna popularność zegarków chronograficznych dla kobiet, które wymagały wybierania numerów wystarczająco dużych, aby pomieścić wskazówki chronografu. I największy powód nowego zainteresowania dużymi damskimi zegarkami – duże koperty mają miejsce na ozdobne tarcze, odjechane cyfry, fantazyjne wskazówki i wszelkiego rodzaju ciekawe elementy – to wszystko sprawia, że zegarek wart jest noszenia.

Zegarki kolorowe i damskie

Choć prawdą jest, że róż jest uważany za kolor dla dziewcząt i kobiet, wydaje się, że również jest to niebieski, fioletowy, zielony, czerwony i żółty. W dzisiejszych czasach wszystkie z tych kolorów mogą być widoczne na damskich zegarkach. Poza pastelami i żywymi kolorami podstawowymi istnieje również bardziej poważna paleta szarości (perła, łupek, węgiel) i brązów (kawa, miedź i brąz) na okazje wymagające pewnych grawitacji. I tak, pomarańczowy jest wciąż gorący. Jeśli w dzisiejszych czasach nie możesz znaleźć kobiecego zegarka, który pasowałby do każdego stroju w twojej szafie, po prostu nie próbujesz. Dominującym wyglądem są paski do zegarków i dopasowane do siebie tarcze, te ostatnie często z masy perłowej, barwione na dowolny kolor, jaki można sobie tylko wyobrazić. Popularne są również kolorowe kamienie, zwłaszcza szafiry, w różnych odcieniach – żółtym, różowym, pomarańczowym i oczywiście niebieskim.

Nowe, dzikie kształty damskich zegarków

Założę się, że nigdy nie widziałeś tak wielu nietypowych kształtów, jakie są obecnie oferowane przez dzisiejszych producentów zegarków. Jednym z największych trendów w damskich zegarkach są style nieokrągłe. To zarówno nowy styl, jak i stary – kiedy na początku 1900 roku pojawiły się zegarki na rękę, modele kobiece przybrały szereg dzikich kształtów, zanim osiadły w bardziej statycznych kołach i prostokątach późniejszych dziesięcioleci. Teraz znowu wszystko ma kształt kwiatów (między innymi Tissot i Citizen), krzyży (Roger Dubuis, Locman), jajowatych (Breguet), długich prostokątów zakrzywionych w celu dopasowania do nadgarstka (cK), półkoli (Jean d’Eve) i owali (od firm zbyt licznych, by wymienić). Van Cleef & Arpels ma nawet zegarek podobny do Alhambry w Hiszpanii. Tak zwane zegary horyzontalne, które są szersze niż wyższe, zyskują na popularności. Są teraz dostępne w kształcie owalnym, prostokątnym i beczkowatym, z większą ilością wariantów na drodze.

Lekcja jest jasna: kiedy rozszerzasz swoją garderobę, nie zapomnij o zegarkach.

Mechaniczne zegarki damskie

Odkąd w świecie zegarków zaczęły dominować mechanizmy kwarcowe, kobiety w znacznej mierze unikały mechanicznych. Kiedy w latach osiemdziesiątych mężczyźni zaczęli znów kupować mechaniczne zegarki – jak to dziś robią w ogromnej liczbie – większość kobiet pozostała przy zegarkach kwarcowych. Nikt nie wie dlaczego tak się dzieje.

Dzisiaj wielu producentów zegarków mechanicznych podjęło inicjatywy, które mają na celu pozyskanie kobiet. Oferują mnóstwo nowych damskich modeli zegarków: nie zwykłych, ogrodowych zegarków mechanicznych, takich jak miała Twoja babcia, ale niezwykle fantazyjnych, zawierających pełne spektrum specjalnych funkcji takich jak chronografy, pełne kalendarze i wiele innych. Jeśli chodzi o stylizację, nie mają granic – przyciągają wzrok do wszystkich egzotycznych dodatków, osiągając tym samym zwycięskią kombinację funkcji i mody.

Zegarki damskie z klejnotami

W dzisiejszych czasach zegarki damskie są tak naładowane klejnotami, że termin zegarek jubilerski jest prawie zbędny. Ale prawdziwie olśniewające, klejnotowe damskie modele zegarków zaprojektowane na wieczorne uroczystości są bogatsze niż kiedykolwiek. Być może w wyniku tego – i potrzeby oddzielenia się od tłumu – są także bardziej niezwykłe w projektowaniu, wykraczając daleko poza jakiekolwiek granice. Oto kilka przykładów: Jaeger-LeCoultre ma nowe wersje biżuterii zegarków Reverso, w których diamenty są ustawione w kraciasty wzór szachownicy, a w innym modelu przypominają kości. Patek Philippe ma nową wersję swojego Twenty~4, ozdobioną wzorem bąbelkowym złożonym z diamentów. Cartier ma kilka nowych modeli emaliowanych i diamentowych inspirowanych zwierzętami z dżungli, w tym zegarek w paski tygrysie. Piaget ma na przykład diamentowy zegarek spersonalizowany z odciskiem palca właściciela.

Oglądaj paski i styl

Paski do zegarków nie są już tylko dodatkami. Ponieważ zegarki stały się bardzo istotne, paski do zegarków również stanęły w centrum uwagi. Nic dziwnego: pasek do zegarka może sprawić, że zwykły zegarek będzie wyglądał dobrze nawet w eleganckim stroju biurowym.

Egzotyczne materiały do paska zegarka są obecnie bardzo popularne i mogą to być zrobione na przykład z węża morskiego, pytona, płaszczki lub stymulować skóry dużych kotów (zwłaszcza lamparta). Paski z tkaniny są również bogate – Audemars Piguet ma szereg haftowanych jedwabnych pasków dla niektórych damskich zegarków. Możemy również napotkać skórę cielęcą, barwioną żywym kolorem lub wytłaczaną, by wyglądała jak jaszczurka.

Wiele zegarków zaprojektowano tak, aby właściciel mógł samodzielnie zmienić pasek. Niektóre paski do przewijania można konwertować z jednego stylu na inny. Na przykład Baby Star z Zenith Watches ma cienki skórzany pasek, który można nosić samodzielnie lub, dla bardziej sportowego wyglądu, na szerokim mankiecie.