Stałe koszty utrzymania mieszkania pochłaniają znaczną część każdego domowego budżetu. Jednak prąd, gaz czy wodę warto oszczędzać także z innego, niefinansowego powodu: ochrony środowiska. To temat coraz modniejszy, który poruszany jest na wielu konferencjach i wydarzeniach, wciąż bardzo aktualny.  Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nas może przyczynić się do polepszenia środowiska, w którym żyjemy.

Przede wszystkim należy zrozumieć jak dużo surowców marnujemy. Zastąpienie długiej kąpieli szybkim prysznicem, włączenie funkcji ekonomicznego prania czy mycie naczyń w napełnionym zlewie może sprawić, że w ciągu roku zaoszczędzimy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Warto również pomyśleć o energii elektrycznej: pamiętać o wyłączaniu światła, zbędnych sprzętów i o używaniu funkcji oszczędzania energii. Oświetlenie led znakomicie zastąpi to tradycyjne. Żarówka led jest kilkakrotnie droższa od zwykłej, jednak jej żywotność jest nieporównywalnie dłuższa. Dodatkowo oświetlenie dużego pomieszczenia dzięki tej technologii wymaga znacznie  mniejszego nakładu energii: płacimy mniej za uzyskanie podobnego efektu. Lampa led jest więc rozwiązaniem dla każdego mieszkania, które rocznie pozwoli na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych.

oprawy led

Oświetlenie led sprawdzi się również jako element wystroju mieszkania. Dzięki taśmom z diodami można oświetlić blaty, półki, ściany lub lustra, uzyskując zmysłowy efekt półmroku. Odpowiednio wykorzystane nadadzą się szczególnie w niewielkich pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy garderoba a wykończenia z użyciem diód wizualnie powiększą wnętrza. Świetny efekt uzyskamy poprzez zastosowanie taśm, które emitują oświetlenie w wielu kolorach: taki produkt sprzedawany jest na metry, dodatkowo łatwy montaż pozwala na użycie go niemal na każdej powierzchni. Niektóre taśmy mają funkcję regulacji kolorów a nawet częstotliwości ich zmieniania.

Oferta wielu sklepów stacjonarnych i internetowych z pewnością pozwoli nam dobrać oświetlenie led, które będzie odpowiadać nam ceną i efektem. Przy większym budżecie warto przejrzeć dostępne, wymyślne wzory oświetlenia ściennego, które uatrakcyjnią każde wnętrze. Minimaliści z pewnością będą usatysfakcjonowani wyborem żarówek i taśm led, które ograniczą zużycie energii, optycznie powiększą mieszkanie i nadadzą mu wspaniały klimat. A to wszystko ze świadomością, że zyskuje na tym zarówno nasz portfel, jak i całe środowisko.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym: led-labs.pl