Trzymasz od dłuższego czasu oszczędności których nie wydajesz i zamierzasz je odłożyć. Masz je w popularnej „skarpecie” lub na koncie osobistym? Jeśli planujesz długoterminowe, a jeszcze nieskonkretyzowane oszczędzanie przełóż te środki na konto oszczędnościowe.

Zanim otworzysz konto oszczędnościowe

lokaty terminowe dają zyskWiedza, jaką warto posiąść przed otwarciem nowego rachunku oszczędnościowego jest niewielka, ale jakże przydatna. Dzięki znajomości aktualnych trenów rynkowych, wysokości oprocentowania jakie ma najlepsze konto oszczędnościowe, rodzaju kapitalizacji odsetek, czy minimalnej kwoty niezbędnej do otwarcia rachunku rozeznamy się w naczelnych kryteriach. To one ułatwią nam (także na przyszłość) poruszanie się po specyfice produktów bankowych.

Wybieramy

Kiedy już wiemy, że nasz sposób oszczędzania i styl korzystania predestynuje nas do otwarcia właśnie konta oszczędnościowego, zaczynamy rozglądać się za ofertami bankowymi. Ranking kont oszczędnościowych publikowany na blogu konta-oszczednosciowe.blogspot.com wskaże nam kilka precyzyjnych porównywarek, w których podejrzymy nie tylko zestawienie najlepszych kont, ale komentarze ekspertów i opinie klientów już posiadających takie rachunki.

Kapitalizacja

W kontach oszczędnościowych istotna jest kapitalizacja, czyli sposób naliczania odsetek do konta. Praktyka wskazuje, że im częściej to następuje (kwartał, miesiąc, tydzień, dzień) tym lepiej, gdyż odsetki rosną częściej, i od wyższej kwoty.

Warunki

Częstokroć zdarza się że lepiej oprocentowane konta oszczędnościowe wymagają posiadania kota osobistego, także z regularnymi wpływami. Jeśli jesteśmy w stanie spełnić te warunki sprawdźmy dokładnie czy założenie jest kosztowne i ile musimy dopłacić by cieszyć się wyższymi zyskami.

Minus Belka

Pamiętajmy na koniec o podatku do wszystkich zysków kapitałowych, czyli także z „oszczędnościówek”. Podatek Belki odejmuje nam niemal dwadzieścia procent od skapitalizowanych odsetek. Wiedza ta, choć oczywista, wielokrotnie wydaje się pomijana przez klientów banków, którzy potem dziwią się zbyt niskimi wpływami na konto.

Możliwość wyjmowania pieniędzy

Można to traktować dosłownie jako cenę, jaką płacimy za nieograniczone możliwości przelewów, które możemy dokonywać na numer rachunku konta. Przy „oszczędnościówce” można też wyjmować pieniądze, z reguły pierwszy taki przelew jest darmowy, za kolejny płacimy, na przykład pięć złotych.