Obecnie produkowane smartfony są coraz bardziej wszechstronne. To już nie urządzenia, które zbliżają się niektórymi funkcjami do laptopów, ale w zasadzie niemal swego rodzaju przenośne komputery. Tyle, że w wersji o niebo wygodniejszej. W wersji mini. Można je przenosić bez problemu i nie przejmować się, że stanowią, jak komputer, dodatkowy bagaż.


W ich najnowszych modelach konsumenci znajdują funkcje charakterystyczne dla PDA, czyli komputerów kieszonkowych. Coraz popularniejsze na świecie stają się właśnie takie urządzenia, czyli palmtopy (Personal Digital Assistant), które dodatkowo mogą często pełnić także rolę telefonu komórkowego. Są to małe urządzenia, które z powodzeniem zmieścimy w dłoni, albo właśnie w kieszeni. I stąd pochodzi jedna z ich nazw, czyli komputery kieszonkowe. Podobnie jak w zwyczajnych notebookach instaluje się w nich oprogramowanie komputerowe. Mogą mieć one wbudowaną miniaturową klawiaturę, bądź obsługuje się je za pomocą rysika, gdyż podobnie jak wiele dzisiejszych telefonów, są wyposażone w tak popularną obecnie funkcję dotykową. Podstawowe ich funkcje to oczywiście notatnik, kalkulator, kalendarz, terminarz, książka adresowa. Obsługują także programy graficzne, pozwalają zapisywać i przechowywać zdjęcia, pliki tekstowe, filmy w różnych formatach, obsługują gry, Internet.

Często mają także wbudowaną funkcję dyktafonu, więc z powodzeniem mogą zastąpić i to urządzenie. Jak widać, są więc zarówno znakomitych narzędziem służącym szeroko pojętej rozrywce, komunikacji międzyludzkiej, jak i niezwykle pomocnym narzędziem pracy. Znakomicie organizują pracę i życie codzienne. Z komputerem można je podłączyć na przykład za pomocą Bluetooth oraz WiFi. Mają także wbudowany moduł GSM. Podobnie jak w przypadku smartfonów na rynku dostępny jest cały szereg różnorodnych modeli PDA. Różnią się między sobą zarówno ilością funkcji, które proponują jak i wyglądem zewnętrznym. Często są to błyszczące, designerskie urządzenia, które już na pierwszy rzut oka robią wrażenie.