Sad

Poleca się wybielanie pniaków oraz podstaw koron drzew głównie od części południowej. Wybielanie należy przeprowadzać w dni najgorętsze, stosując do tego celu wapno, rozmieszane w wodzie na mamałygę oraz białą farbę emulsyjną w układzie 1:1.
Należy dokładnie przeglądać ogrodzenie sadu i likwidować podkopy pod siatką.
Żeby zminimalizować straty spowodowane przez gryzonie myszowate, należy w miarę wolnego czasu wydeptywać śnieg wokół pni, zaś jeżeli nie ma pokrywy śnieżnej, a zagrożenie przez gryzonie istnieje poważne, to można utworzyć punkty zatruwania gryzoni.

Miesiące chłodne to doskonały czas zrobienia spisu pozostałych specyfików ochrony roślin oraz zakupu nowych. Istotne jest żeby specyfiki w formie ciekłej były magazynowane w temperaturze plusowej.

Warzywnik

Jesienne zasiewy szpinaku, sałaty oraz roszponki przy wietrznej i bezśnieżnej zimie należy ochraniać pokrywając je warstwą łętów bądź słomy.
Należy kontrolować stan przechowywanych warzyw, W wypadku przyjścia wielkich przymrozków kopce należy ponadto okryć warstwą liści, słomy czy łętów. Psujące się warzywa i piach wokół nich należy wybierać, aby nie dopuścić do przenoszenia się infekcji.
W styczniu powinno się skontrolować siłę kiełkowania nasion, których nie zagospodarowaliśmy wcześniej.
Należy też zacząć przygotowania do realizacji sadzonek warzyw polowych, zapewniając właściwą porcję torfu, gleby ogrodniczej, skrzynek wysiewnych i doniczek.

Folia

Styczeń to moment na wysiew nasion pomidorów, jakie będą sadzone w marcu do szklarni bądź do ocieplanego tunelu. Wytwórca powinien samodzielnie dokonać wybru prawidłowej odmiany, respektując warunki uprawne w własnym gospodarstwie.
W styczniu wysiewa się również ziarna ogórków do najwcześniejszych zasadzeń szklarniowych, jednakże z względu sporych nakładów opału czas zasiewu jest przekładany na początek lutego.
W styczniu wolno także zasiać ziarna papryki. Polacene odmiany to m.in Cadice F1, Bedigi F1, Oasis F1, Redgold F1, Zarco F1, Mayata F1, Bryza ewentualnie Stanola.
Wysiewa się także nasiona sałaty i rzodkwie. Rekomendowane grupy sałaty na ten czas uprawwy to m.in. Atena, As 44, Agora, Ambra, Rebala, Ara, mir Talent, Topaaz. Rekomendowane odmiany rzodkiewki to np. Rowa, Novired, Flyer, Tarzan, Rondar, Wintar, Saxa Lovo, czy grupy paluszkowe: Warta i Silesia.
Styczeń to moment pędzenia szczypiorku, pietruszki, cykorii.

Sugerowania przy uprawie ogrodu metodą naturalną (bez nawozów mineralnych i chemicznych specyfików ochrony roślin)

Karmić ptaki, w lecie będą korzyścią przy eliminowaniu pasożytów
W sadzie (jeśli jest temp. ok zero stopni lub wyższa) można przecinać korony drzew. Czynności najlepiej przeprowadzić w momencie zanikania księżyca. Rany zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną.
Drzewka owocowe przeczyszczać, myć, zbierać i palić kokony robaków
W dniu bezmroźne wykonać wybielanie drzewek wapnem z gliną i krowieńcem

Artykuł stworzony przez: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia