Obrotowy to taki mężczyzna, który dla uzyskania wyraźnych korzyści może bez wahania zmienić przekonania, sojuszników i kompanów w biznesach. Zaś gdy już w nowym układzie wyczerpie wszystkie możliwości, zastępuje go na nowy czy też wraca z uśmiechem do wcześniej porzuconych oraz proponuje im własne usługi. Takich cwaniaczków zazwyczaj się nie lubi, aczkolwiek w pewnych sferach naszego życia – na przykład w polityce, biznesie bądź futbolu – „obrotowość” jest tolerowana, a nawet uznawana za cechę pożądaną.

W środowisku piłkarskim obrotowych możemy spotkać niemal na każdym kroku. Wśród klubowych członków, bez przerwy modyfikujących ligowe koalicje, wśród arbitrów wypaczających wyniki meczów na korzyść raz jednych, raz drugich, a jeszcze wśród selekcjonerów i graczy, którzy na to wszystko patrzą z bliska i zachowują się jednakowo obrotowo. Oto dowody…

W pewnym niewielkim klubie był trener, który pomimo jałowej kieszeni zapracował z klubem zaskakująco zadowalające wyniki. I wówczas pojawił się wpływowy sponsor, jednakże owemu trenerowi ofertę pracy zaoferował już pewien z klubów ligowej elity. Sponsor ofertę rywali poprawił i trenera przejął. Po kilkunastu dniach jednak odmienił opinię i zaplanował zaangażować innego specjalistę, wybitnego eksperta od świetnych rezultatów. Dobra atmosfera w klubie rozkładała się jak kurz, ponieważ zawodnicy nie chcieli zmiany szkoleniowca.. Zaszokowany takim obrotem sytuacji sponsor zaczął obracać się raz do jednego, raz do kolejnego szkoleniowca, niczym w rosyjskiej ruletce.

Zobacz: http://www.drozdmarketing.pl/

Ciekawe w którego zatrudni?

W innym klubie, jego szefowie zwolnili z roboty w niejasnych okolicznościach dwóch niezwykle doświadczonych oraz znanych szkoleniowców. Gdy spadły emocje, co miało związek z brakiem oczekiwanych wyników, tak oczywiści swoich poprzednich racji prezesi spuścili z tonu i rozpoczęliśmy negocjacje z wyrzuconymi. Początkowo z pierwszym, następnie z 2 I wszystko to na oczach tego trzeciego, współcześnie pracującego z drużyną.

Czy to jest normalne?

Kolejnego przykładu dostarczył poprzednio jeden z graczy Widzewa. Oczywiście, iż klub ten tonie w kredytach i potrzebuje sprzedać kilku najwartościowszych piłkarzy, żeby choćby połowę tych kredytów spłacić. Naszym bohaterem parę lat temu fascynował się ponoć wielki i świetny Inter Mediolan, dzisiaj na przepływ do któregoś z zasobnych drużyn zachodniej Europy gracz ten nie ma co liczyć. Wcześniej musi powrócić do wysokiej formy, czegoś dużego w polskiej lidze zdziałać, dojść do kadry. W podupadającym Widzewie będzie mu trudno tego osiągnąć, w Legii miałby ku temu znaczniejszą szansę. Poprawiając własne notowania oraz stan konta.

Wzorców zachowań obrotowych mógłbym podać dużo więcej tylko po co. Wiemy już przecież o co zabiega. Obrotowych można lubić lub nie, zależy to od tegoż, jaką postawę piłkarz stosuje w swoim życiu